Druhy literatúry z iného pohľadu

Tí, ktorí sú vzdelaní v literatúre vedia, že literatúra sa zvykne rozdeľovať na Lyrickú, Epyckú a Dramatickú literárnu tvorbu. Niektorí za hlavné druhy považujú Poéziu, Prózu a drámu. Každý z týchto druhov má určité znaky, o ktorých mnohí z vás vedia. Teraz vám poskytnem úplne iný pohľad na literatúru, ako takú.

O Dráme je známe len toľko, že je to prevedenie literatúry na múzické umenie. Takto jednoducho by som to mohol vysvetliť. Je to akási premena literatúry na typ umenia, ku ktorému môžeme zaradiť tanec a hudbu.

Lyrika, či poézia nemusí mať dej, hoci existujú rôzne eposy, či epycké básne. Tam sú zachytené zväčša pocity, ako aj prostriedky jazyka. Dokonca sa predpokladá, že rým prišiel do Európy vďaka Arabom, preto že v ich jazyku sú napísané len spoluhlásky. S týmto by som mohol čiastočne súhlasiť a každý dáva dôraz po jazykovej stránke na niečo iné. Či to je rytmus, slabiky, alebo tóny, prostriedky sú rôzne. Niektorí radšej zachytávajú pocity do veršov, než aby zachytávali aj nádheru spisovného jazyka, ale zlé to nie je.

Pri Próze, či Epyke už dej existuje. Či sú to romány, alebo poviedky, čitateľ dokáže prežívať aj život hrdinov. Nečíta len akési pocity.

Pri literatúre faktu sa zase čitateľ môže dozvedieť niečo nové. Pokojne by som tu mohol zaradiť aj motivačnú literatúru. Z nej sa taktiež človek môže učiť.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s