Objav pentatoniky

Ako je možné, že čínska hudba je tak nádherná? Kde je ten kľúč?

Raz dávno som dostal na Vianoce nepálske flauty. Niektorí týmto flautám hovoria aj indické píšťaly, no pravé indické flauty vyzerajú trochu inak. Keď som zahral na tie flauty všimol som si, že stupnica nenasleduje tak, akoby mala. Za to pri posledných dierkach som sa zarazil, preto že som hral to, čo som počul v čínskej hudbe, presne tie tóny. Vtedy som to chápal asi tak. Vedel som len, že sa posledné tóny týchto fláut podobajú na to, čo som počul v čínskej hudbe, že hrám podobné melódie. O niekoľko rokov som sa po prvý krát dozvedel o čínskej pentatonike a taktiež som pochopil, prečo tak rád som hral na čiernych klávesoch na klavíri. Sú to totiž tóny pentatonickej stupnice.

Pentatonická stupnica znamená, že obsahuje päť tónov. Existuje niekoľko druhov  tejto stupnice, napríklad čínska, japonská, či pygmejská. Táto stupnica sa hlavne využíva v rozličných ľudových tradíciách, alebo pri Jazze, hlavne pri improvizáciách. Dokonca niektoré nástroje sú ladené tak, aby ste mohli hrať len v pentatonike, narážam na Handpany a Tongue drumy. O nich bude reč v inom príspevku. Neskôr som zistil, že aj etiópska hudba sa hrá v pentatonike.

Čo ale s nepálskymi flautami? To už som spoznal aj indiánsku flautu a tam som objavil, že pri pentatonike bolo treba na určitom stupni odokryť dve dierky naraz. “Čo, ak to isté platí aj pri tých nepálskych flautách?” Povedal som si, zobral som jednu z nich a odokryl som určité dierky. Ako som čakal, zaznela okamžite pentatonika. Myslel som si teda správne. Dovtedy som si vypočul aj rôzne názory na pentatoniku a niektorí z ľudí nazvali túto stupnicu nebeská stupnica. Iní zase rozprávali, že keby chcel niekto zahrať celý vesmír, použil by na to pentatoniku.

Hovorí sa, že pentatoniku vynašli Číňania. Dokázali vyladiť podľa dĺžky rôzne píšťaly do dvanástich tónov, z ktorých vybrali len päť tónov. Trochu mi to pripomína pytagorov experiment s monochordom. Pomocou jednej struny dokázal Pytagoras vypočítať hudobné intervaly, pomocou ktorých boli zákony vesmíru. Niektorí tvrdia, že pentatonika bola vypočítaná podľa tónov v kvintovom kruhu. Podľa môjho názoru Číňania, ktorých jazyk nevyužíva len ľavú (logickú) mozgovú hemisféru, ale aj pravú (intuitívnu) mozgovú hemisféru pracovali hlavne s intuíciou a tak vytvorili päť tónov, vďaka ktorým vznikla nebeská stupnica. Podľa mňa, keďže prvé pozostatky človeka sa našli na území Etiópie si myslím, že pentatonika mohla vzniknúť práve tam. Skutočne pentatoniku oficiálne využili Číňania.

Určite vás zaujíma aj to, prečo práve päť tónov? Prečo Číňania vyhotovili stupnicu z piatich tónov? Vysvetlenia sú na to rôzne, no pri čínskej pentatonike tóny so sebou náramne súvisia. Čínskych živlov je taktiež päť a zatiaľ, čo naše živly “voda, vzduch, oheň a zem” predstavujú rozdielne veci, čínskych päť živlov “voda, oheň, zem, drevo a kov” spolu súvisia práve tak, ako päť tónov nám dobre známej čínskej pentatoniky. Je to príklad čínskej filozofie a Taoizmu, kde všetko so všetkým súvisí (dobro a zlo, Jin a Jang, slnko a mesiac ATĎ).

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s