Kto je na vine? Konzervatórium, Z.u.š? Alebo my?

Istí alternatívni hudobníci publikujú, že konzervatóriá nevychovávajú k tvorivosti a doslova potlačujú tvorivosť. Je možné, že pedagógovia a niektorí žiaci z konzervatórii takto rozmýšľajú, preto že sa nepozreli aj na iné cesty. Poznám niektorých ľudí, ktorí napriek konzervatóriu dokázali vytvoriť unikátne veci. Nikto ich neovplyvňoval, sami si hľadali cestu.

Problém v rôznych ľuďoch je to, že radšej by zarábali, ale málo tvorili. V súčasnej dobe je úpadok umenia a to práve vďaka tejto veci, či si to niekto vie pripustiť, alebo nie. Držíme sa striktných pravidiel aj v umení a tu je výsledok. Na vine sú teda ľudia, ktorí zabudli na to, že nie vždy umenie musí mať tvrdú logiku a že sú aj iné cesty okrem tej, po ktorej kráčali. V dnešnom svete bez peňazí človek neprežije, no keď sa nebude vytvárať niečo nové, pričinieme sa o to, o čom sa písalo v knihe Zjavenie v Biblii, o koniec sveta. Ľudia strácajú tvorivosť a možno je na vine aj naše škôlstvo, ale hlavnou vinou je človek, ako taký. Na vine nemusí byť konzervatórium, ani základná umelecká škola.

Keď som študoval na základnej škole všímal som si, ako sa ľudia prestávajú zaujímať o umenie. Väčšinou ich z hudby zaujímalo to, čo je trendové a na ostatné kašľali. Na konzervatóriu sa taktiež našli ľudia, ktorí sa zaujímali o iné hudobné tradície. Škola im môže podať kritický pohľad na určité veci v hudbe, či umení, no opäť to bude len z toho aktuálneho pohľadu. Znamená to, že pre náš európsky svet je oveľa dokonalejšia západná klasická hudba, než indická klasická hudba, preto že Európania ju chápu, ako niečo jednohlasé. Ak by som to mal vysvetliť, Indovia videli v hudbe jednu z vied, ktorú nevytvoril človek. Je ešte toho viac. Netýka sa to len hudby, ale hlavné je to, aby si každý našiel tú svoju cestu. Škola môže študentovi ponúknuť len kritické myslenie. To, aký potom bude život žiaka závisí len od žiakov a nie od učiteľov.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s