Čo ste o ľudskom hlase netušili?

Vlastimil Marek, jeden z duchovných učiteľov hnutia nového veku mal pravdu keď tvrdil o tom, aký je ľudský hlas zázračný. Každý si určite spomenie na Orfea, ktorého spev bol doslova kúzelný. Niektorí ľudia, ktorí vedia zachytiť každý detajl ľudského hlasu (farbu, intonáciu, výšku a podobné vlastnosti) sa môžu naučiť aj jazyky, ktoré sú tónové. Medzi tónové jazyky patrí aj Čínština.

U niektorých nevidiacich platí to, že dokážu sa zamilovať do každého nádherného hlasu, hlavne opačného pohlavia. Nemusí to byť u všetkých, no napríklad ja k takejto skupine ľudí patrím. Niektorí môžu v hlase spozorovať aj alikvotné tóny, to vie aj veľa vidiacich ľudí. Prvý krát som sa s alikvotnými tónmi stretol pri počúvaní etnickej hudby, keď som narazil na mongolskú, či tuvínsku hudbu. Bol som prekvapený tým, ako jeden človek môže zaspievať dva, či tri tóny naraz.

Dokonca aj v niektorých mantrách môže byť kúzlo, o ktorom nikto ani netuší. Pamätám si na to, ako som počul Om mani padme hum v rôznych verziách, no najviac sa mi páčila verzia, pri ktorej spevák spieval úplne uvoľnene. To platilo aj pri iných mantrách, no keď niekto mantru spieva len tak striktne, preto že sa to musí spievať, už mantra stráca svoj účinnok. A čo gregoriánsky chorál? Je zrejmé, že mnísi v stredoveku boli oveľa bližšie k Bohu, než ktokoľvek potom. Keď som gregoriánsky chorál počul, doslova mi ulahodil. To som ešte nevedel, že sa tento chorál takto nazýva a tiež som nevedel, kde vznikol.

Okrem alikvotného spevu som istú dobu počúval aj jódlovanie Pygmejov kmeňa Baka, podarilo sa mi naraziť aj na spevy severoamerických pôvodných Američanov (Indiánov). Ak sa to nerobí z myšlienkov zarobiť peniaze a ak sa to robí zo srdca, bolo tam cítiť niečo magické.

Asi pred týždňom som sa cítil veľmi zle a nemohol som sa utíšiť vo vnútri. Tí, ktorí sa zaujímajú o alternatívne duchovnosti vedia, na čo narážam. Práve vtedy, keď sme na meditácii začali spievať spevy a zborovo, dokázal som sa uvoľniť. Za ľudským hlasom je ozaj niečo nádherné. Dokonca som si istý čas niekoľko krát prepočúval aj rusínske zborové spevy, či staré ruské spevy. A čo bulharské ľudové ženské spevy a bulharské ženské zbory? Výsledok bol ten istý, niečo nádherné.

Ako príklad spevu, aký môže byť zázračný môžem uviesť tento príbeh. Brat mal štyri roky a práve sa mu mala narodiť sestrička. Lekári nedávali veľkú šancu na prežitie dievčatka. Rodičia sa teda začali pripravovať na pohreb. Syn však nevidel svoju malú sestričku a stále prosil rodičov, aby jej mohol zaspievať. Napriek tomu, že syna tam nechceli pustiť, všetko sa podarilo. Začal zo srdca spievať svojej sestričke a výsledok, žiaden pohreb sa nekonal. Dievčatku sa totiž vrátilo zdravie. V tom speve bola zahrnutá myšlienka, aby sestrička ožila, hoci on o tom nevedel. Riadila ho teda akási vyššia sila.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s