Oktáva, najčistejší hudobný interval

Hudobné intervaly naša hudobná teória klasifikuje na veľké, malé, zväčšené, zmenšené a čisté. Hudobné intervaly existovali aj bez našich teórii v starovekej Číne, či v starovekom Grécku. Či už Pytagoras vypočítal intervaly na základe monochordu a alikvotných tónov, skutočné intervaly a hudba nie sú správne vypočítané.

Ako je to možné? Pri zvukovom experimente som si povedal, že okopírujem nahrávku a budem zvyšovať tóny podobne, ako pri alikvotných tónoch. Znamená to, že som použil násobky základnej frekvencie a teda druhý násobok je tiež 100%, tretí 200%, štvrtý 300%. Potom som to skúšal s alikvotnými tónmi a nakoniec som si povedal, že použijem kombinované rámiky a budem sledovať zmeny oktáv a iné editačné polia, kde boli oktávy zapísané. Postupne som sledoval intervaly: Oktáva, kvinta, oktáva, malá tercia…. Potom som si povedal, že skúsim ručne zmeniť tóny podľa toho, čo som počul. Prepol som teda v druhom rámiku na tón, na ktorý som chcel nahrávku zmeniť a sledoval som percentá. Na moje veľké prekvapenie som si všimol, že iba oktávy sú správne počítačom vypočítané. Ostatné intervaly boli naladene nesprávne. Tak napríklad pri čakaní 200% som narazil pri zmene na čistú kvintu vo vyššej oktáve, čo je aj tretí násobok pôvodnej frekvencii základného tónu pri ručnej zmene na frekvenciu 299,96. Bol som prekvapený, no tu som si spomenul, čo Vlastimil Marek písal o hudbe, aká je zle naladená naša hudba. Možno je to aj preto, preto že naša hudba kladie skôr veľký dôraz na vibrato, zatiaľ čo hudba východných krajín je bohatá na alikvotné tóny, napríklad gongy, či tibetské misy.

Oktáva je zrejme najčistejší interval. Možné je to aj preto, preto že na rozdieľ od hudobnej teórie, ktorú používa obyčajný človek, výpočetná technika matematicky vypočítala oktávu úplne presne. Nie len jedna oktáva, ale aj ďalšie obsahovali na moje veľké prekvapenie správne čísla pri percentách, čiže celé čísla, ako 100, 200, 400, 800 ATĎ. Dá sa teda predpokladať, že oktáva je najčistejším intervalom….

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s