Doba úpadku, alebo je potrebné už len prežiť?

Tento týždeň mi nič nevychádzalo. Nevedel som, na čo čakám. Nedeľa zavŕšila tento týždeň tak, ako mal byť zavŕšený. Ako je to možné a čo sa deje?

Istý človek uviedol do diplomovej práce, že umenie nie je dôležité, ani škola nie je dôležitá. Dôležité je už len prežiť. Dosť ma tento článok uistil v tom, čo sa v dnešnom svete deje. Chcel som niečo vytvoriť, no nedarilo sa nič vytvoriť. Po vypočutí istej relácie na Rádiu FM sme s kamarátom, ktorý túto reláciu počúval spolu so mnou prehlásili, že nastáva úpadok umenia. Taktiež sa tu poukazuje na to, aké máme zlé školstvo, no problém je aj v žiakoch, ako taký. Pripomína mi to citáciu z kníh od Zdeňka Galušku, ktorá v mojom preklade znie takto:

“Jožko. V škole sa musíš naučiť len podpísať, aby si to dotiahol na takú trúbu, ako je starosta.”

To je ale výsledok toho, ako sa deti učia. Nastáva úpadok vzdelávania a potom si ľudia vytvárajú rôzne konšpirácie a svoju fantáziu využívajú na to, aby nevytvárali nádherné veci, ale aby demoralizovali a ničili ľudí. Nechcem tu uvádzať určité príklady, no ja sám som zistil, že to je úplne ľahké, vytvárať takéto konšpirácie. Stačí len novinársky štýl a je to tam. Stačí sa pozrieť na rôzne hoaxové a propagandistické weby, ktorým niektorí ľudia skutočne veria. Akoby to nestačilo, tento týždeň sa stal teroristický útok, ale nie je toho zla trochu priveľa?

Ľudia čítajú rôzne motivačné príručky, no nevedia ich aplikovať. Nedá sa vylúčiť, že to chcú. Áno, chcú ľudia niečo vytvoriť, no nedá sa. Keď sa už niečo vytvorí, nemá to vôbec tú pravú estetickú nádheru, ale je to buď gíč, či brak. Niekedy možno stačí len návrat k prirodzenosti, no ľudia radšej žijú konzumne, než alternatívne a tvorivo. Duchovno určite nepotrebujú, ale práve to duchovno je veľmi dôležité. Každého je to ale osobná vec, v čo bude veriť, len nech nenúti iných ľudí do svojho duchovna. Vyzerá to asi tak, akoby sa srdcia zatvárali, preto že ľudia sa nechcú vzdelávať a je to jedno, kedy. Materiálno je potrebné, ale duchovno tiež. Mala by tu preto byť akási rovnováha medzi jedným a druhým. Nemusíte byť Kresťania, Ateisti, Moslimovia, či Budhisti. Existujú ľudia, ktorí sú skutočne vo vnútri prebudení a je jedno, či to je vďaka pôrodu, ako niektorí členovia New age píšu. Ide tu o pravé duchovno, otvorenie srdca a iné podobné veci, preto že sa ľudia uzatvárajú nielen pred ľuďmi, ale aj pred novými poznaniami. Poznám množstvo ľudí, ktorí sa najlepšie cítia sami, preto že v takomto prostredí sú oslobodení od rôznych podnetov a môžu vytvoriť nové veci. Napriek tomu je doslova niečo zlé vo vzduchu. Nikto nevie, čo to môže byť. Nikto nevie, prečo sa to deje. Duchovno prerástlo vďaka ľudským neúspechom až do ničenia a zabíjania, čo je podľa mňa dosť zlé.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s