Djembe, či Darbuka?

Aký je rozdiel medzi západoafrickým bubnom Djembe a orientálnou Darbukou? Veď obidva nástroje sú vlastne pohárové bubny. Existuje nejaký špeciálny rozdiel medzi nimi? Existuje, dokonca aj taký, o ktorom ste nevedeli.

Darbuka je vyrobená z kovu, najmä z hliníka. Jej blana je syntetická a má silný zvuk. Bubon Djembe naproti tomu je vyrobený z dreva, blana je z kozej kože a má hrubší a mohutnejší zvuk. Na Darbuku hráte tak, že ľavá ruka sa môže hrať basový zvuk, pravá len okrajový zvuk. Pri Djembe sa ruky striedajú, takže aj ľavá a pravá môžu raz hrať bas, inokedy slap. Takto jednoducho by sa to dalo vysvetliť, no mnohé môže prezradiť práve to, ako hráte na dannom hudobnom nástroji. Je to asi niečo také, ako keď pentatonika je najlepšou stupnicou. Znamená to teda, že intuícia a zvuk tu môžu prezradiť dosť. Pri Darbuke totiž ma zvuk dokázal prinútiť k tomu, aby som používal len ľavú ruku na basový zvuk a udieral do stredu. Pri zvuku Djembe som už nejako automaticky vedel, že musím používať obe ruky pri všetkých zvukoch.

Ako je to možné? Ktosi v istej relácii povedal, že takéto hudobné nástroje si musia nájsť svojho hráča. To mi pripomína istú vetu z Harryho Pottera: “Každý prútik si svojho čarodejníka vyberá.” Znamená to v tomto kontexte aj to, že hudobník a hudobný nástroj musia byť prepojení navzájom.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s