Pravé ladenia majú v sebe harmóniu vesmíru

Včera som opäť cez istý počítačový program začal generovať alikvotné tóny. Boli to tóny sínusovej krivky. Zvláštne bolo na tom to, že tieto tóny som si väčšinou prehrával rovno od základného tónu a nie od alikvotných tónov, čiže od násobkov fundamentálnej frekvencii. Včera som spravil pravý opak a výsledok ma prekvapil. Aj keď tam nebolo počuť hlavný tón, znel tam. Možno to bola práve interferencia v priestore, o ktorej písal na svojich blogoch aj Vlastimil Marek.

Na mojom keyboarde mám ako aj rôzne druhy ladení, tak aj sínusový tón si môžem nastaviť, ako zvuk. Schválne som si preto nastavil čisté ladenie a zahral som c-durový akord, podľa ktorého sa dá naladiť čisté ladenie. Aby som to vám vysvetlil, rovnomerné temperované ladenie nie je založené na násobkoch frekvencie, zatiaľ čo čisté ladenie je práve na týchto intervaloch založené. Zaznelo presne to, čo som čakal, hlavne keď som akord zahral vo vyšších oktávach. Zaznel ešte jeden vedľajší tón c, ktorý sa vytvoril práve alikvotnými frekvenciami. Okrem tónov c e g bol aj tón h naladený práve do tohto čistého akordu.

Keyboard ponúkal dva varianty čistého ladenia, durové a molové. Vedel som automaticky, že tam namiesto tónu e bude použitý tón es. Vyskúšal som teda zahrať tóny c-es-g v čistom durovom ladení a opäť zaznel tón, tentokrát as. Keď som zahral ten vedel som, že to je rozladené. Tak som nástroj naladil do čistého molového ladenia a vtedy akord znel tak, ako znieť mal. Okrem toho nerád priznávam, že práve čisté ladenia mi znejú oveľa lepšie, než temperované. Možno je to preto, preto že takéto nástroje v tomto ladení boli ladené väčšinou ľudským hlasom. Znamená to, že využívala sa tam intonácia ľudského hlasu a tieto ladenia sú známe ako aj v stredovekej hudbe, tak aj v indických klasických Rágach.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s