Odovzdať sa osudu

V posledných dňoch som zažil trochu demotivačné reči. Nebudem vravieť, kto tie reči šíri, ale jedno sa potvrdilo, čo mi istá kamarátka povedala. “Treba sa odovzdať Bohu.” Ono to neznamená, že teraz sa budeme modliť a dodržiavať kresťanské tradície. Má to oveľa hlbší, duchovný význam. Veľakrát som mal problémy v živote, napríklad aj s nejakými ľuďmi a to vďaka mojim vytvoreným predsudkom a upravovanie určitých obrazov v hlave. To boli ale moje farby, no napriek tomu som sa rozhodol vysmiať týmto určitým veciam pekne do xichtu, nie ale ľuďom. Pomohlo to? Niekedy áno, niekedy pomohol čas, alebo osud. Napríklad s istým dievčaťom, ktorej skutočný pocitový obraz som tak upravil, až som mal veľmi zlé pocity neskôr pomohol osud a jedno obyčajné stretnutie medzi štyrmi očami vyriešilo problémy a pomohlo vygumovať ten pretvorený obraz o nej. Teraz sa zvyknem z času na čas zabaviť na tom, čo to vlastne bol za obraz.

Prejdem ale radšej k najblízkejším udalostiam, ktoré mali niečo spoločné aj z duchovným životom. Dozvedel som sa, že každý nemôže to iné duchovno praktizovať, ako som si pred tým myslel. Taktiež odzneli narážky na určitých ľudí, ako na ezoterických slniečkárov. Problém bol v tom, že tento názor som počúval od ľudí, ktorí sa týmto zaoberali, myslím na ezoteriku. Ezoterika je totiž niečo, čo môžu len určitý ľudia získať. V podstate tí ľudia tiež boli ezoterici, ale aj tam sú určité nepriateľstvá, o čom som nevedel. Pred niekoľkými dňami som sa dopočul, že to duchovno nemôžem dosiahnuť a vytvoril som si na to svoj názor. Napriek tomu sa potvrdilo jedno a to isté, o čom mi títo ľudia nepovedali, preto že na to musím prísť sám.

Ako som na tú vec s duchovnou cestou prišiel sám? Je to dosť zaujímavé, ale určite to bol osud. Včera som si vypočul z archívu istú reláciu o etnickej hudbe. Na úvod znela skladba, kde boli spojené Jazz a folklór z Raslavíc. To ma prinútilo k tomu, aby som zozbieral, alebo sa aspoň pustil do zbierky rôznych relácii dotýkajúcich sa slovenskej ľudovej hudby a oplatilo sa. Veď práve ľudová hudba je začiatok etnickej hudby a toho, aby sme mohli udržať naše tradície etnickej hudby. Samozrejme, určití ľudia to nepochopia, preto že cesty bývajú tak odlišné a vzdialené, ako keď cestujete niekde na inú planétu. Dnes som okrem toho narazil na článok o pozitívne, čo mi pripomínalo niečo, o čom písal aj P. H. Baričák. Práve on bol niektorými známymi kvalifikovaný, ako slniečkár, ibaže toto označenie používajú aj istí radikálni Slováci. Nechcem týmto nikoho uraziť, myslím na označenie slova Slniečkár.

Čo z toho všetkého vyplýva? Presne to, čo tu už odznelo. Každý má svoju cestu k dosiahnutiu duchovna, no na určité veci je dobré prísť sám. Sám som po dlhšom čase pochopil, že meditácia asi nie je pre mňa, alebo niečo iné. Riadil som sa slovami druhých, pri čom je jedna vec, ktorá aj vám môže pomôcť. To je, skúšať niečo, čo dokážete a pri čom sa doslova upokojíte. Včera som čítal o tom, ako Íri v krčmách si pokojne spievajú v pokojnom prostredí. Samozrejme, to prostredie je pokojné len pre nich alebo dovtedy, dokiaľ tam niekto opitý začne vyskakovať a strhne sa bitka. Verte mi, niekto sa uvoľní pri alkohole, možno aj psychotropných látkach, iný pri cigarete, cigare, vodnej fajke, ale sú aj metódy, ako tvorba hudby, či písanie. Môžete sa uvoľniť aj pri čítaní knihy, ale aj môžete to vyskúšať s meditáciou, či modlením a mnohými inými metódami. Na to som zabudol, ale ak niekto žiada odpoveď, môže prísť toľkokrát, koľkokrát budete chcieť. Inými slovami, niektoré veci je dobré nechať na osud a nevracať sa k určitým veciam. Ak už vraciať, tak ak máte dobrú predstavivosť, sparodovať to a spraviť na to, akoby nejakú karikatúru. Nejde to ale hneď, ale tak, ako som to vysvetlil, treba sa odovzdať osudu.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s