Svetlo a tma prostredia

Moja dovolenka v Egypte zvykla vo mne zanechať akúsi nádej, že ešte existujú ľudia, ktorí sa zaujímajú aj o iné hodnoty, než len o materiálne veci. Milujú kultúru a duchovno, ale hlavne kultúru a umenie. Na poslednú dovolenku do Egypta som sa rozhodol zobrať niečo, čo som si nikdy na dovolenky nezobral. Bolo to Ukulele a v roku, kedy som bol predposledný krát na dovolenke v Egypte som sa začal Ukulele venovať. Neoľutoval som vôbec, že som si ho zobral, teraz sa hodilo na zmenu prostredia.

Egypt totiž začal byť tmavý. Pri istom rozhovore s niekym, kto v Egypte žije a nebudem ho menovať v tomto článku som vyslovil to, čo som cítil. “To prostredie v Egypte už nie je také svetlé, ako pred tým.” Dotyčný/dotyčná mi dal/dala za pravdu. Väčšinou sa istá osoba opierala v tomto o egyptskú politiku, do ktorej sa nerozumiem a ani nechcem rozumieť. Či to už bola politika, alebo nie, prostredie bolo oveľa tmavšie, ako pred tým. Akoby sa z tej krajiny niečo strácalo. Je to niečo, čo nemôžete uzrieť očami, či zachytiť bežnými zmyslami. Nemuselo to byť ani vďaka poklesu v oblasti turistického ruchu, ale niečo sa z Egypta začalo vytrácať. Niečo, čo sa dá aj v tajnosti uchovávať.

Po tomto rozhovore som v istom egyptskom obchode hral na Ukulele a spieval arabské piesne. Začal som cítiť, ako sa začína meniť prostredie. Možno to bol len úžas ľudí, že Európan, ako ja pozná piesne egyptských spevákov. Prostredie začalo byť svetlejšie, no ešte stále tam bola tma, myslím samozrejme obrazne. Z toho som pochopil, že kultúra sa postupne vytráca z niektorých krajín sveta, dokonca aj z krajiny, o ktorej som bol presvedčený, že je na tom oveľa lepšia, ako ostatné európske krajiny. Teraz viem, že od istého času vôbec nie a síce sa niektorí ľudia snažili kultúru pozdvihnúť v Egypte, stalo sa to len na chvíľu. Teraz ale postupne Egypt z kultúrneho pohľadu zaniká. My Slováci môžeme byť radi, že zatiaľ sa nám aspoň trochu darí udržať našu kultúru.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s