Programovanie, či budovanie

Prečo som voľakedy chcel programovať? Prečo som rád hral počítačové hry, kde sa niečo vytvára a stavia? Prečo niektorí ľudia vytvárajú robotov?

Odpoveď na tieto otázky a mnohé iné môžete nájsť práve tu. Ide tu o istú asociáciu, ktorú si človek vytvára. Niektoré deti možno ešte stále hrajú Minecraft. Aj nevidiaci majú podobné hry. Istý čas som dokonca hral aj hry, ktoré boli dostupné všetkým bez rozdielu. Boli to stratégie, kde sa okrem iného verbovalo, stavalo, budovalo, vytváralo, objavovalo a ešte iné veci. Neskôr som objavil hry pre nevidiacich, ktoré boli akési pokusy o to, aby človek mohol niečo nové vytvoriť, či postaviť. Treba ale dodať, že tieto hry boli naprogramované, ako aj iné programy. Počítač je totiž stroj, ktorý určité veci premení na iné a to vďaka programu, kde je dosť známa aritmetika, logika a iné veci. Voľakedy som to skúšal, no to nebolo nič. Pri tom programovaní treba ešte dodať, že programovanie hier, kde sa môže niečo postaviť nemusí byť jednoduché. Keď som už tu spomenul matematiku je dôležité si odvodiť aj slovo počítač a trochu sa s nim pohrať. Tak prídete na to, že to slovo je odvodené od slova “počítať”, takže opäť je tu matematika. Pri stavaní domu je napríklad prítomná geometria, čo taktiež súvisí s matematikou. Dokonca aj vesmír je postavený na zákonoch matematiky. Skúste si predstaviť napríklad program, kde je niečo napísané zlé. Je to, ako keby dom nebol správne postavený a steny nie sú rovnaké. Domyslite si, čo sa potom stane.

Neskôr som objavil, že aj zvuk sa dá postaviť na matematických zákonoch. Ide o spektrogram zvuku a práve vďaka Fourierovi môžeme určité veci okolo zvuku vypočítať. Ide o násobky hlavnej frekvencie a o ich amplitúdu a už sme opäť pri alikvotných tónoch. Každý zvuk sa môže skladať z alikvotných tónoch, no niektoré tóny majú určité frekvencie silné, iné zas slabé. Myslím pri tom na spektrogram zvuku, ktorý sa dá vypočítať aj pomocou rôznych počítačových programov. Hudba taktiež mala voľakedy stupnice vytvorené na základe alikvotných tónov, čo som už na tomto blogu spomínal, no dala sa v takejto stupnici zahrať len jedna melódia. Indovia ale vedia do teraz, že človek je bytosť preplnená emóciami a preto nemôže mať množstvo harmónii, postačí mu len jedna. Netreba ale zabúdať na to, že všetko vo vesmíre vibruje podobne, ako aj zvuk. Tieto vibrácie sú zároveň presné, zároveň náhodné. Náhodné vďaka amplitúdam frekvencii a presné vďaka násobkom.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s