Advent-Orion – môže byť príkladom kresťanskej fundamentality a fanatickosti?

V knižnici pre nevidiacich a slabozrakých Mateja Hrebendu v Levoči sa ocitli rôzne knihy, ktoré vydalo vydavateľstvo Advent Orion. Ak chcete o tomto vydavateľstvu vedieť viac, môžete si prečítať tento rozhovor.

Tu je ale môj pohľad na vydavateľstvo, ktorý sa niektorým ľuďom páčiť nebude. Akceptujem to, preto že máme rôzne názory. V prvom rade majú výborne napísané knihy. Tie si môžete pozrieť tu, no hneď pochopíte, koľko bije. Ide o literatúru, ktorá doslova verbuje do Kresťanstva. Zastávam ale názor, že pokiaľ ma má niekto presviedčať o duchovnu, vytvorím si svoj názor a sám musím na základe intuície vedieť, kedy dosť. Pri duchovnu rozum totiž platiť nemusí. Mimochodom, riaditeľ vydavateľstva v rozhovore, na ktorý som uviedol odkaz jasne poukázal na to, že keby neexistoval internet a televízia, viac by sa čítalo. Na druhej strane s týmto názorom súhlasiť nebudem. Na internete sa dajú vyhľadať stránky, kde sú veľmi užitočné veci. To isté platí aj pri televízii, kde sú aj dokumentárne kanály. Keď som zistil, ktorú knihu práve riaditeľ vydavateľstva číta, ani trochu ma to neprekvapilo zvlášť potom, čo som si prečítal istú knihu od tohto vydavateľstva. Čítal Bibliu. Na druhej strane, prečo nie? Aj Biblia je zaujímavá kniha a najviac sa predáva. Na druhej strane treba tu ale dodať, že Harry Potter sa taktiež dosť predáva a to niektorým Kresťanom taktiež dobré meno nerobí. Verím ale v to, že každý by mal nájsť svoju cestu k Bohu a jeho existenciu nepopieram. Všetko sa nedá totiž vysvetliť pomocou vedy a niekedy náhody neexistujú.

Na druhej strane knihy tohto vydavateľstva môžu priniesť veľa vecí rôznym ľuďom do života. Či sú Kresťania, či majú radi iba takéto motivačné príbehy. Rád by som tu ale dodal, že motivujú nie len Kresťania, ale aj učitelia a ľudia Nového duchovna (alebo New age). Je na nás, čo si vyberieme. Na druhej strane si ale myslím, že netreba tu skĺznuť do fundamentalizmu a fanatizmu vďaka náboženstvu. Niektorí ľudia sa napríklad tvária, že akceptujú iné učenia. Problém je ale v tom, že vďaka svojej bubline jednej filozofie tak celkom nemôžu akceptovať všetko. O tom je už ale niečo iné.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s