Podľa hudby odhalíme psychopata?

Denník SME uverejnil článok, ktorý sa nebude niektorým ľuďom páčiť. Vraj, podľa počúvania hudby je možné odhaliť psychopata.

Tu je môj osobný názor na tieto veci. Viem, že agresívni ľudia si radi vypočujú Hip-Hop, či Heavy metal a iné hudobné žánre. Niekto dokonca ohodnotil tých, čo počúvajú Hip-Hop a Rap za debilov. Je pravda, že títo ľudia vyhľadávajú akési alternatívy voči spoločnosti, v ktorej žijú, no nemusia byť primitívy. Poznám niektorých ľudí, ktorí počúvajú aj Rap a majú veľmi zaujímavé názory. Opäť sa tu škatuľkuje, možno kvôli väčšiny, ale to by potom znamenalo, že ten, kto sa napríklad venuje hudbe New age, respektíve ju počúva je Satanista a diablov sluha, či ezoterik podľa niektorých fundamentálnych Kresťanov, či iných duchovne šibnutých ľudí. Na druhej strane poznám mnoho ľudí, čo počúvajú New age hudbu, alebo ak chcete, relaxačnú hudbu a nevyznávajú ezoterické hodnoty. Alebo ešte iný príklad. Ten, kto počúva alternatívny rock je asociál, preto že nepočúva moderný Pop? Ten, kto počúva hudbu rôznych kultur a národov je okamžite vlastizradca a hanobí svoju krajinu napriek tomu, že občas si vypočuje slovenskú hudbu. Predstavte si, že onedlho budú takto zisťovať podľa toho, že niekto počúva napríklad arabskú hudbu, že ten človek iba preto, že počúva arabskú hudbu je islamský radikál a terorista. To mi pripomína niečo v tom zmysle, ako keď niekto je cestoviny, musí milovať Talianov. Predstavte si, že o každom človeku, ktorý počúva Heavy metal budú automaticky vedieť, že je to násilník, psychopat a treba ho hospitalizovať. Až tak dnešná veda a technika napreduje.

Tu nastáva niečo, ako Kacu pri Zene, či úder dlaňou o podlahu v Zene na to, aby vás predsudky nekontrolovali. Toto všetko sú hlúpe označenia pre ľudí, hoci niektoré veci z už spomenutých vecí môžu platiť. Ako som spomínal, niektorí z tých, čo počúvajú tvrdé skladby sú agresívni a pijú, ako dúhy. Opäť ale platí, že nie všetci. Ľudia, ktorí počúvajú meditačnú hudbu sa môžu venovať ezoterike, no nemusí to byť vždy. Pamätám si, ako niekto počúval Rammstein a niekto mu kvôli tomu nadával do Fašistov. Pamätám si aj ja na známy obraz o tých ľuďoch, ktorí počúvajú Reggae. Fajčia trávu a majú dready. Dôvodom je ale Rastafariánstvo, ktoré títo fanúšikovia Reggae vnímajú ako niečo, čo ku Reggae patrí. Ibaže Reggae sa hneď nedotýkalo Rastafariánov, pozor na to. Okrem toho Rastafariáni fajčili Marihuanu (trávu) kvôli duchovným rituálom. Istý čas som počúval Reggae a hoci myšlienky Rastafariánstva sa mi trochu páčili, nikdy som sa nesnažil byť takí, ako väčšina fanúšikov Reggae. Voľakedy som počúval Dancehall, ktorý na Jamajke nemá veľmi príjemnú povesť, zvlášť kvôli homofobickým textom. Napriek tomu ja neklasifikujem homosexuálov, ako zlých ľudí. Dávnejšie som dokonca počúval aj balkánsku hudbu a taktiež aj rómsku hudbu. Tiež som mal predsudky voči Balkánu asi také, ako majú napríklad Bratislavčania o Košičanoch. Hoci veľa vecí je na tých balkánskych predsudkoch pravda, Balkán je aj miesto, kde si doteraz rôzne národy chránia svoje kultúrne dedičstvo. Ich hudba má aj iné, než len domáce vplyvy. Vďaka histórii, či spoločným štátom sa to všetko spájalo a tak vznikali napríklad aj nové hudobné žánre. Len tak mimochodom, občas si vypočujem aj Heavy metal, preto že to je veľmi energická hudba.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s