Namiesto kultúry vojna

Na úvod by som chcel upozorniť čitateľov, že tento článok sa niektorým ľuďom páčiť nebude. Určité udalosti vo svete ma ale donútili toto napísať. Chcem tu ale vysvetliť, že ja neničím, ale tvorím práve kvôli tomu, čo sa deje a čo sa tu dočítate.

Počas vojny mlčia múzy. Tak znie istá veta v Latinčine. Mnohí sa dokonca skrývajú za kultúru a slovanské zvyky, no skutočná idea je ničiť všetko, čo nie je slovanské a nevytvárať nič a už sme opäť pri vojne. Pozor! Toto sa nemusí týkať iba slovenských extrémistov, ale aj rôznych vojen. Včera som počul zaujímavý citát v istej hudobnej relácii o etnickej hudbe.

Dnes sa názvy “Irán” a “Irak” skloňujú v negatívnych pádoch. Je to jedna z tragédii ľudstva, ak niekdajšie politické a kultúrne veľmoci postretli brutálne vojnové udalosti. Kedysi prekvitajúce krajiny dnes kľačia na kolenách a znášajú aroganciu svetových mocností.

Relácia bola o albume Ganiho Mirza a súboru Comediants, ktorý sa nazýval “1000 a 1 noc”. Moderátor relácie poukazoval na to, že vďaka vojne v Iraku zhorela aj knižnica s kópiami tejto arabskej literárnej pamiatky. Bohužiaľ, pri vojne sa na to vôbec nehľadí. Napriek tomu si niektorí ľudia, ktorí sa zaujímajú o kultúru povedali: “Dosť!” Potom začali hneď konať a oživili niektoré veci.

Títo ľudia chceli poukázať na to, že arabský svet, to nie sú len tie bláznivé organizácie skrývajúce sa za Islam, ktoré prekrútili Korán až tak, že spravili hanbu celému Islamu. Pred tým sa to isté dialo a podľa mňa sa ešte deje aj v niektorých kresťanských hnutiach. Rozprávky z 1000 a 1 noci určite poznáte, ako napríklad Aladín a zázračná lampa, či Alibaba a 40 zbojníkov. Niektoré z týchto rozprávok inšpirovali aj iných autorov. Ľudia si ale vďaka odpornej mediálnej bubline o Strednom východe vytvárajú nelichotivý obraz a zabúdajú na to dobré, čo na území Kalifátu bolo. Avicena bol tiež Arab a jeho pravé meno je Ibn Síná. Aj ja som dávno počúval arabskú hudbu a Islam ma vôbec netrápil. Bolo to v časoch, kedy sa začali tie rôzne nepríjemnosti diať na Strednom východe a v Severnej Afrike.

Aký je môj názor na tieto veci? Určite ste prekvapený, prečo som tento citát použil. Tam treba hľadať odpoveď, no môžem vám ju priblížiť ešte inak. Skúste teraz ale vojnu a politiku nechať bokom a zameriať sa na kultúru krajín, ako boli Irak, či Sýria. Kde sa zrodila sumérska civilizácia? Kde vznikla babylónska ríša? Bolo to práve toto územie, kde o niekoľko storočí vznikol kalifát. Neskôr sa toto územie dostalo do rúk osmanských Turkov, ale to už zbierka rozprávok 1000 a 1 noc bola na svete a okrem arabských, perzských, či indických rozprávok tam pribúdali aj kresťanské, či židovské rozprávky.

Na to sa samozrejme pri vojne nepozerá a všetko sa začína ničiť. Darmo, že je to v ľuďoch, ale vďaka tej vojne vznikol požiar aj istej knižnici v Bagdade a teraz si ľahko domyslite, čo sa tam medzi rôznymi historickými knihami, ako aj knihami súčastných autorov a inými knihami nachádzalo? Áno, bolo to práve dielo 1000 a 1 noc. Na toto ale armáda nehľadí. Niekto mi povedal, že armáda nepotrebuje inteligenciu. Keď som bol tento rok v Egypte bol som prekvapený, ako sa Egypt zmenil a veľmi ma to nepotešilo, hoci postupne som registroval akýsi kultúrny úpadok. Niektorí to pripisovali armáde, ktorá v Egypte tak povedzme, vládne. Teraz si skúste predstaviť, ako sa armáda “veľmi” zaujíma a “potrebuje” kultúru. Jasné, že armáde ide len o vojny a o kultúru jej nejde. Podobná vec sa deje aj pri štátoch, kde ekonomika začína vládnuť nad kultúrou. Takýmto príkladom sú napríklad niektoré krajiny Ďalekého východu. Skúste si vypočuť kórejský, či japonský pop a pochopíte. Akoby to nestačilo, istá organizácia (meno neuvediem) zakázala počúvanie hudby. Čo sa týka hudby určite viete, ako hudbu vnímam ja a vôbec, ako ju vnímajú ľudia. Predstavte si, že by nám niekto zakázal hudbu (bez rozdieľu). Čo by sa stalo? Tí, čo bojujú sa samozrejme o to zaujímať nebudú. Len nech sa bojuje a nech ľudia ich počúvajú a nech sú ticho. Kultúru nepotrebujeme, čo sa týka duchovna, tak my za Boha budeme zabíjať, ale kultúra, to je nič.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s