Liečenie zvukom a nové veci okolo toho

To, že sa zaoberám alternatívnym pohľadom na hudbu a to, že aj ja mám svoj pohľad na hudbu, ako takú svedčí o rôznych veciach. Mnoho ľudí mi hovorilo, že to nie je nič, že týmto nikoho nezaujmem, no ja som vedel, že niekoho áno. Preto aj na blogy, či sociálne siete zdieľam kadečo okolo inej hudby. Na druhej strane hudba nevylieči vážne choroby, skôr má psychologickú funkciu pri týchto veciach.

Asi pred tromi mesiacmi som začal vysielať relácie na istom rádiu pre nevidiacich vďaka odozvám na moje príspevky okolo hudby do istej komunity. Keďže som počul mnohé zaujímavé veci okolo rôznych hudobných nástrojov a prečítal aj niektoré mýtické príbehy s rôznych tradícii, vedel som veľmi dobre, čo hudba mohla znamenať pre ďalšie národy. Mohol som to teda uplatniť, dokonca som sa pokúšal túto hudbu prezentovať aj iným ľuďom, či to boli moje konpozície, alebo aj etnická hudba vďaka niektorým blogom. Ľudia totiž začínajú hlúpo škatuľkovať, no nechcem príliš o tom písať. Na internete takúto propagandu a rôzne veci nájdete už aj kvôli istému zamaskovaniu na rozličných internetových portáloch, ktoré majú skôr politický účel, než účel šíriť iné duchovné poznanie. Niekedy sa aj tak hlúpo niektorí ľudia prezradia. Bohužiaľ, táto vec súvisela s liečivou hudbou a prezradím len toľko, že dotyčný človek bol pozvaný do istej rádiovej kontraverznej stanice. Ani neviem, ako a téma “liečivá hudba” sa okamžite zvŕtla na tému “zlý západ”. Na druhej strane aj bez tohto zásadného omylu po vypočutí jeho takzvanej liečivej hry som vedel, koľko bije. Chcel som ísť aj ja na jeho prednášku, kde doslova cena bola prekvapivá. Keby záležalo na cene, nešiel by som tam. Keďže na internete sa mi podarilo nájsť aj jeho vystúpenie a prednášku vedel som hneď, že to nebude nič. Aj istý môj kamarát mi povedal, že to nie je bohviečo. Súhlasil som s ním a ešte dodám, že pokiaľ narazíte na internete na akési liečivé solmizačné frekvencie verte mi, že ide tam skôr o akúsi numerologickú hračku. Fór je ale v tom, že pokiaľ viete, ako jedlo dobre pripraviť, pochutná si na ňom aj obyčajný človek, ktorý nie je žiaden gurmán. Alebo vidíte nejakú nádhernú vec a okamžite to kúpite. Niečo je výborne vysvetlené, kvetnato napísané a okamžite tomu uveríte a to je príklad rôznych názorov na liečivé hudby, ktoré neboli podložené dôkazmi. Vždy keď niečo čítam o liečivých zvukoch, snažím sa niečo z rôznych postupov aj vyskúšať, aby som to potom vedel dobre zhodnotiť.

Pred niekoľkými mesiacmi som si vyskúšal muzikoterapiu v istom centre. Po terapii som sa pýtal na rôzne veci okolo hudby a dozvedel som sa to, čo som vedel, ale aj nevedel. Na internete som taktiež objavil rôzne informácie a keď som zachytil, že v istej televíznej relácii bol jeden z výrobcov meditačných (šamanských rámových) bubnov, spozornel som. V istom terapeutickom centre som sa dozvedel, že bubny sú vhodnejšie pre spodné čakry, zatiaľ čo tibetské spievajúce misy pre vyššie. Či je to pravda, to treba zistiť. Dôležité je aj to, ako danný zvuk na vás pôsobí. Keď som si vyskúšal napríklad tibetskú spievajúcu misu, či šamanský bubon, alebo to bol gong, bol som prekvapený. Dokonca istý nemecký distribútor ponúka, ako rôzne šperky a doplnky, tak aj rôzne hudobné nástroje. Zmenili dokonca aj dizajn internetových stránok a až tak, že som bol z toho prekvapený. Pri stránke s hudobnými nástrojmi som v sekcii liečivé hudobné nástroje natrafil na šamanské hudobné nástroje. V sekcii liečivá hudba boli samozrejme aj tibetské spievajúce misy, či rôzne liečivé tibetské a balijské zvony a samozrejme, gongy.

Asi včera som opäť zavítal na stránky o muzikoterapii, liečivých hudobných nástrojoch a všimol som si určité spoločné rysy. Mnohé z týchto stránok zvykli ponúkať okrem muzikoterapie a rôznych kurzov aj možnosť, vyrobiť si vlastný bubon, väčšinou to boli šamanské bubny. Ako som už spomínal, šamanské bubny poznám a skutočne majú unikátny zvuk. Keď som chcel navštíviť inú stránku, kde som sa už dávno neocitol prekvapilo ma, ako sa zmenila nie len stránka, ale aj obsah stránky. Namiesto rôznych liečivých hudobných nástrojov tam začali ponúkať len šamanské bubny. Poznám aj iných ľudí, ktorí mi hovoria o tom, ako na nich pôsobia práve bubny. Niektorí mi rozprávali aj o účinkoch tibetských spievajúcich mís na ich čakry. Aj na alikvotný spev mali niektorí ľudia názory, ako “nebeské zvuky”. Na iných môže napríklad pôsobiť zvuk Didgeridoo, iní majú radšej Handpan oproti Tank drumu a je toho ešte viac. Na druhej strane, keď si niekto dá naladiť vibrafón do frekvencii, ktoré sú postavené len na akejsi numerologickej hračke a nie na alikvotných tónoch a prirodzených ladeniach ešte neznamená, že to bude fungovať. O šamanských bubnoch vieme svoje a už som tu na blogu spomínal aj to, aké je intuitívne ladenie a ako pôsobí. Niektorí ľudia dokonca nepočujú ani alikvotné tóny v alikvotnom speve a to len preto, preto že ich nechcú počuť. Mne sa ale podarilo to, že som si z istej tradície vybral len to dobré a to boli práve alikvotné tóny, myslím na istú udalosť, kedy som po Beatboxovom období náhodne narazil na mongolský hrdelný spev a keď potom pár rokov rozhodlo, čo je unikátne v tej oblasti, kde sa pohybujem, čiže v etnickej hudbe. Beat box je skôr pre Hip hop, ale alikvotný (či hrdelný spev) je v niečom oveľa lepší, než náš západný operný spev. Aj gregoriánsky chorál je istým spôsobom unikátny, no alikvotný (či hrdelný) spev mi pripadá byť zaujímavý možno vďaka tomu, že málokto ho tu na západe ovláda. Pri tom sa dá naučiť, no nemusí sa to každému hneď podariť. Niektorí z ľudí mi totiž hovorili, že na to treba mať vlohy, alebo talent. Pri istej internetovej ankete, ktorú som vytvoril v Angličtine sa mnoho ľudí čudovalo nad tým, ako títo ľudia rozmýšľali a potvrdili len to, čo som už vedel. Každý sa ho môže naučiť, hoci si človek najprv myslí, že nie je to možné. Alikvotný spev má taktiež liečivé účinky podobne, ako mantry, modlitby, či rôzne šamanské piesne.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s