Som len človek

Škoda, že si nikto z nás nepovie: “Sme iba ľudia.” Namiesto toho sa budeme hrať na kadekoho. Na čistých Slovákov, či Slovienov, alebo potomkov Mimozemšťanov, čarodejníkov, odborníkov a na rôzne nepredstaviteľné povolania, aby nás ľudia obdivovali. Niektorí z takýchto ľudí majú dokonca radosť, pokiaľ môžu toho druhého ponížiť a dokázať mu, že on je niečo nižšie aj napriek tomu, že to nie je pravda. Už raz sa mi niečo také stalo, no spomínať to v tomto článku a na tomto blogu nebudem. Zaujímajú ma síce alternatívne veci, no ja sa nepovažujem za niekoho, čo je niečo nad ostatných.

V prvom rade som iba človek, potom až to ostatné. Nikto nevie, kto je, iba môže vedieť, kto sú jeho rodičia, aké má meno, kde sa narodil, svoj vek a svoje rodisko, no o svojom pôvode vedieť nemusí. Platí to hlavne pre adoptované deti. Či som beloch, černoch, aziat, Slovák, či Nemec, som človek. Držím sa dokonca aj tohto hesla: “Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom.” Keďže sa rád učím jazyky a zaujímam aj o rôzne kultúry, môžem byť viackrát človekom, hoci som Slovák. Z mojej skúsenosti som si všimol, že aj v hudbe má každý národ svoj vlastný jazyk. Myslím hlavne na tradičnú hudbu rôznych krajín a tam tých jazykov môže byť aj viac a dajú sa jednoducho naučiť. Čo sa ale týka obyčajných jazykov, tie sa taktiež rád učím, alebo sa rád niečo nové o nich dozvedám. Je pravda, že hoci nebudem vyzerať, ako Číňan, po Čínsky by nebolo zlé sa naučiť.

Ide mi tu hlavne o to, že niektorí ľudia sa radi hrajú na nezmyselné povolania. Alebo nebodaj na niečo lepšie, než je ten druhý a neštítia sa ho ani ponížiť. Takíto ľudia sú pre mňa zaujímaví, lebo chcú ukázať, že nie sú tak celkom ľudia, ale že majú v minulých životoch aj nejaký extraterestriálny pôvod. Verte mi, prihodilo sa mi niečo podobné, možno aj iné podobné veci. Niektorí z ľudí sa dannými vecami len chvastali, iní to hovorili len tak. Keby som závidel, vymyslel by som si na takýchto ľudí kadečo, no ja taký nie som. Mám rád aj takýchto ľudí, no zrejme zabúdajú vďaka svojmu egu, že sú iba ľudia. Možno im ide niečo lepšie, možno niečo horšie. Nemôžeme sa ale pretvarovať, že sme nejakí majstri.

Inač, čo sa týka pravých majstrov a ľudí, z ktorých sa to dá vycítiť je opäť niečo iné, možno aj zaujímavé.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s