Čo to je spoza auditória

Už dlhšie som sa pohrával s myšlienkou opísať hlasy niektorých slovenských hercov a herečiek. Nechcem tu nikoho šetriť a viem, že keď si niektoré z týchto príspevkov prečítajú, možno sa im to páčiť nebude. Ide tu ale o hlasy rôznych hercov, ako som spomínal. Keďže nevidiaci zvyknú počúvať aj hovorené slovo, zameral som sa aj na rozhlasové hry, kde ľahko spoznám, kto je kto.

Môj prvý záujem o cudzie hlasy začal práve vo chvíli, kedy som počul rozhlasovú hru Pán prsteňov, ktorú vysielal Slovenský rozhlas a Rádio Twist. Už tam som sa dozvedal, kto je kto a môj záujem o rôznych hercov začal rásť, myslím hlavne o ich hlasy. Ako vidiaci sa zaujímajú o výzor herca, či herečky, tak u nevidiaceho je to práve hlas. Nebyť tých rozhlasových hier a toho, že som začal počúvať rádia, ako rRádio Devín kto vie, či by som narazil na tieto veci. Na druhej strane som možno narazil aj na nejaké hry z rádia Twist, keď ešte toto rádio fungovalo. To som ešte nič o počítačoch, či internete nechyroval a teraz je to veľká škoda. Pre informáciu, boli to roky 2001 až 2002, kedy sa toto všetko začínalo. V týchto rokoch sa taktiež začínal aj záujem o etnickú hudbu u mňa rozvíjať, z čoho vyplýva, že to bolo veľmi zaujímavé. Ako málo som vtedy vedel.

Rozhlasové hry som si často nahrával aj cez seba. Je to pochopiteľné, keďže ešte vtedy neexistovali také digitálne zariadenia, ako MP3 prehrávače, ktoré mali v sebe aj možnosť nahrávania FM rádiového vysielania. Až neskôr som začal používať MP3 prehrávač a niektoré rozhlasové hry som si začal s kamarátmi vymieňať. Do rúk sa nám dostali aj rôzne rozprávky, či to bol Opus, alebo A.L.I. Bratislava. Neskôr vznikli rôzne databázy, kde boli uvedené informácie o hovorenom slove, či to boli vtipy, rozprávky, alebo rozhlasové hry. Boli to iba informácie, kto režíroval tú, či onú rozhlasovú hru, účinkoval tam, so zvukom sa hral, či hudbu vyberal, alebo komponoval do niektorej rozhlasovej hry, rozprávky ATĎ.

Pokiaľ to bude možné, poskytnem tu aj nejaké tie biografické údaje o hercoch a herečkách. Budú tu aj rôzne komentáre ľudí, ktorí nevidia a s ktorými sme rozoberali rôzne hlasy. Medzi nimi boli aj hlasy hercov, ku ktorým odzneli rôzne poznámky. Niektoré z nich určite budú stáť za to, no osoby, ktorých sa budú týkať už môžu mať rodiny a je to skôr iba akási predstava a pocit z hlasu, ktoré spomínané osoby budú mať. Takže, máte sa na čo tešiť. Vy, moji čitatelia, ale hlavne dabéri, či herci. Možno si zoberiem vás na mušku aj v dvojiciach a vtedy už všetko jedno nebude. Je to len môj pohľad, takže keby sa to vás dotklo, pochopím to.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s