Zaspávanie, či umieranie a pochovávanie starých kultúr

V poslednom období pozorujem rôzne zmeny v národoch, štátoch, či kultúrach. Smutné je ale na tom to, že toto všetko sa deje na územiach, ktoré sa pričinili o vznik rôznych kultúr, či civilizácii. Možno je chyba v tom, že niektoré národy boli kolonizované inými národmi, ktoré ich potlačili. Ja si to ale nemyslím, všetko závisí od ľudí, ktorí sú teraz v tej krajine.

V poslednom čase, keď som bol v Egypte som potichu pozoroval pomalý úpadok kultúry, ako takej. Niektorí z Egypta mi vraveli, že za tým je politika. Z časti to môže byť pravda, no nemusí to byť pravda tak, ako si to myslíte. Keď som počúval egyptskú hudbu v Egypte všimol som si, že začína sa modernizovať. Je to už dlhší pomalý proces, ktorý nezačal iba tento rok. Možno to súvisí s krízou islamského sveta, v ktorom sa bohužiaľ nachádza aj Egypt. Akoby arabská jar nič nepriniesla, práve naopak. Na druhej strane sa tomu nečudujem a rozumiem tým ľuďom, ktorí musia utekať z krajín, ako Nigéria, Etiópia, Kamerun, Sýria a môžem pokračovať ďalej. Z istej cestopisnej knihy som sa dozvedel, aké to v afrických krajinách býva. Ľudia znenávideli aj modernizáciu a to iba preto, preto že za tým videli svojich pánov z kolónii (Britov, či Francúzov). Všetko sa ničilo, čo sa len mohlo. Ľudia bedákajú, no nič sa nedeje. Podľa mňa aj Egypt je príkladom tohto kultúrneho úpadku.

Pokračujeme na územie bývalej Mezopotámie. Tam sa dejú hrôzy, terorizmus v mene toho, ktorý všetko stvoril, hoci už ten samotný spôsob je rúhanie sa univerzu, ako som tu už mnohokrát spomínal. A Čína, či India? Čo sa deje s Japonskou, či Južnou Kóreou? Zoznam môže pokračovať ďalej. Keď si predstavím, že v druhej polovici minulého storočia tam išli ľudia, ktorí ešte mohli spoznať niečo nové a teraz tam už nie je nič na spoznávanie. Buď vláda, či modernizácia krajiny, zle nastavené systémy (Indické kasty, Čínsky Komunizmus), ale aj materializmus (Japonsko a Južná Kórea), toto všetko vplýva na spoločnosť. Možno nádej ešte jestvuje v týchto krajinách niekde na vidieku, no v Číne sa veľmi rýchlo ničí príroda. A na kultúru tam pokojne môžete zabudnúť, okrem Indie. Japonsko, Čína, Južná Kórea a možno aj ostatné krajiny kultúru odhodili podobne, ako aj my niekde dozadu. Čo sa týka Číny a toho, čo tam je teraz, čakal by som takýto prístup, no Čína patrila tiež ku krajinám, kde sa rodili civilizácie sveta.

Musím sa priznať, že spomínané krajiny Indického subkontinentu, či krajiny ďalekého východu som nikdy nenavštívil. Snažím sa zachytiť z týchto krajín aspoň niečo z kultúry, čo sa vďaka internetu na svetlo dostane. Nepočítam do toho spoločnosti, ktoré sa zaoberajú etnickou hudbou, či World music. Jedna z krajín, kde sa narodila ďalšia civilizácia a dala základ európskej kultúre a filozofii je Grécko. Voľakedy mali Gréci svoj štát, potom ho ovládol Rím, neskôr to bola Byzantská ríša, potom súčasť osmanského Turecka a práve vďaka Turkom v Grécku vznikol aj hudobný nástroj Buzuki. Gréci sa dokázali prebudiť a svetu ukázali, že sú schopní vytvoriť niečo nové z iného, hoci ekonomicky sú na tom dosť biedne. Keď som bol v Grécku, vždy som sa tam cítil výborne. Nemusel byť za tým hotel, či nádherná dovolenka. Boli za tým ľudia a to bolo niečo úžasné. Ľudia, ktorí si vedia ctiť kultúru a ktorí sú hrdí na svoje tradície aj napriek tomu, že tam je Kresťanstvo ešte stále nezaspali. Pre balkánske krajiny platí to isté. Vojnou sa nič nevyriešilo.

Tu nasleduje malá otázka, na ktorú neexistuje jasná odpoveď. Prečo tie národy, ktoré pomohli iným národom vytvoriť niečo nové zaspali? Prečo niektoré sa ešte stále držia a kultúrne nezaspali? Na tieto otázky odpoveď neexistuje. OKľúčovou otázkou je ešte otázka, “Kto bude ďalší?”. Do úvahy mi prichádzajú krajiny Latinskej Ameriky a možno aj niektoré oblasti Ruska, kde si strážia to svoje. Ostáva tu možno aj Indonézia, ktorá síce čerpá vplyvy z iných tradícii, no ja verím, že sa tam vytvorí aj niečo nové. Pozor, nemusí sa to týkať iba hudby.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s