Človek nie je zviera, alebo treba aj tvoriť

Včera a predvčerom boli rôzne kľúčové vety. Či to bola kurz Angličtiny, či to bola prekladaná veta cez prekladač, náhoda to nebola. Toto ale začalo ešte skôr, keď som si začal všímať ľudí, ako rozmýšľajú.

Mnohí hovorili, že dnes človek potrebuje prežiť. Je to pravda, ale aj za cenu, že ničí iných ľudí? Sme, akoby jeden druh, ktorý má viacero rás, hovoríme rôznymi jazykmi a namiesto toho, aby sme držali v určitých veciach spolu ide každému jedincovi o prežitie. Dôvody sú často absurdné. To, čo robíme a o čo nám ide, je typické aj pre zvieratá. Mnohé východné filozofie potom majú veľkú pravdu, keď tvrdia, že človek, ako taký je ešte stále na úrovni živočícha.

Môžem to aj inak vysvetliť. Viac ničíme, menej tvoríme. Keby to ale bolo úplne naopak, možno by časť sveta bola nádherná. Napríklad aj hudba veľa toho dokáže v ľuďoch zmeniť. Vlastimil Marek, jeden z duchovných učiteľov napísal: “Každý zvuk je hudba, každá hudba je Mantra, Mantra je základ každého zvuku.” Nuž, zvuk sa môže niekedy stať aj hudbou, hlavne vtedy, keď sa s ním dokážeme vďaka moderným technológiám pohrať až tak, že vytvoríme veľkú zvukovú plochu, takže z toho vznikne niečo, ako ambientálna hudba. O tom, že hudba má obrovskú silu svedčí napríklad aj moja nedávna skúsenosť z istého stretnutia, kde sa Jammovalo. Rôzni ľudia tam hrali na rôzne hudobné nástroje a efekt bol skutočne úžasný a nadpozemský. Potvrdilo sa to, čo stále tvrdím, “hudba je jazykom univerza”. V tom čase som sa chcel vyhnúť hudbe, zutekať od nej. Po nej som ale bol šťastný z toho, že sme s kamarátmi opäť niečo úžasného vytvorili. To isté platí aj pre písanie, či maľovanie, modelovanie z hliny a je toho ešte viac.

My ľudia máme toho oveľa viac, než si myslíme. Mali by sme teda vytvárať nové veci a nie ničiť. Prežiť treba, ale aj tvoriť. Mnohí hovoria napríklad o konci sveta. Za ten koniec sveta budeme v prvom rade zodpovední my sami.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s