Srbochorvátska otázka a niektoré konflikty sú zbytočné

To, že Srbi a Albánci sa nenávidia, to je už dnes samozrejmá vec. Bol som svedkom toho, ako Srb začal nadávať do Albánca a naopak. Na druhej strane, to nie je nič nové. Oveľa nepochopiteľnejšie a zaujímavejšie je najskôr toto, čo si rozoberieme ďalej.

Čiernohorci, Bosniaci, Srbi a Chorváti majú jeden jazyk, no stále to tam vrie. Táto “Srbochorvátčina” sa ešte potom zvykne deliť na ďalšie dialekty, no o to nejde. V Srbsku sa tento jazyk nazýva “Srbčina”, v Chorvátsku “Chorváčtina”, v každej krajine iný názov. Keď si predstavíme už samotný fakt, že je to jeden jazyk a dokonca jazyk, ktorý sa používal v bývalej Juhoslávii, ako dorozumievací jazyk, odlišné sú určité veci v týchto troch národoch. Chorváti sú Katolíci, Srbi Pravoslávni a Bosniaci Moslimovia. To už prezrádza určité odlišnosti. Zoberme si napríklad do úvahy konflikt medzi Chorvátskom a Srbskom, potom masaker v Srebrenici a tu je niečo zvláštne a nepochopiteľné. Jeden jazyk, ale toľko konfliktov? Treba tu ale dodať, že horkokrvnosť pre tieto národy je veľmi typická. Kto napríklad zaútočil v roku 1914 v Sarajeve? Dosť zvláštne a hlúpe. Síce aj medzi Čechmi a Slovákmi to vrelo, no my nemáme jeden jazyk a nikdy to medzi nami neprerástlo do krvavých jatiek.

Otázkou ostáva, kedy sa tieto národy spamätajú. Možno, že ich raz zblíži napríklad hudba, hoci niektorí sú zásadne proti. Počul som, ako sa Srbi chvastali, že ich hudba je lepšia, ako Chorvátska. Určite by Chorváti hovorili niečo úplne iné. Mimochodom, asi pred dvoma rokmi som spojil v hudbe chorvátsku pieseň so srbským rytmom a bosniackými vokálmi. Snažím sa takto hľadať určité uzmierenenie medzi týmito národmi, preto že už je dávno po tom. Aj Slováci boli Maďarmi okupovaní, ale mne napríklad Maďari nič nespravili a nemám dôvod sa na nich hnevať. Bulhari a Turci, ďalší nevyriešený spor. Francúzy a Angličania, buď je to už vyriešené, alebo umlčané. Myslím si ale, že určité veci by bolo treba dať do poriadku.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s