Ako je to s prístupnosťou Eura?

Pred rokom som si myslel aj s ďalšími ľuďmi, že Euro bankovky nie sú prístupné pre nevidiacich. Mince sú prístupné aj podľa hrany, no rekonštrukciu papierových peňazí spravili asi pred troma rokmi. Existuje síce šablóna na peniaze, no nevidiaci nebude túto šablónu brať so sebou.

Keď som zistil, že bankovky nie sú prístupné, napísal som petíciu v Angličtine, ktorá sa mala týkať všetkých nevidiacich bez rozdielu. Dal som to aj zdieľať na sociálnych sieťach, takže aj iní na to reagovali. Na veľké prekvapenie môjho kamaráta a mňa zareagoval známy môjho kamaráta, ktorý napísal, že tie bankovky sú už prístupné, že bol v Nemecku a tam to už je prístupné. Začali na tom s nevidiacimi pracovať v roku 2015. Potom mi napadlo, že to môžu byť tie novšie bankovky a pustil som sa do spoznávania. Vždy som si vypýtal, keď sa dalo novšie Euro bankovky a zisťoval som. Tie peniaze som si pýtal od rodičov a začal som ich spoznávať. Bolo by ich ale treba dať do obehu a staré vykynožiť.

Ako rozlíšite, že toto je stará a toto je nová bankovka. Jednoducho, tie novšie majú pevný papier a na nich môžete cítiť aj strieborný pásik. Je to miesto na bankovke, ktoré je oveľa hladšie. Práve na tejto strane môžete si nahmatať aj označenie. Pozor, toto označenie je blízko už spomínaného pásika. Je to okraj bankovky.

Ako aj pri minciach platí, tak aj tu zohráva veľkú úlohu veľkosť bankovky. 5 € je teda najmenšia a má po celej hrane bodkovanú čiaru. 10 € je väčšia a má dve bodkované čiary. 20 € tri bodkované čiary. 50 € je väčšia a má celú dlhú bodkovanú čiaru. 100 € má len spomínaný strieborný pásik.

Keď som už tu spomenul bankovky, spomeniem aj mince. Tie sa dajú naučiť od roku 2009. Pomôže vám, ako veľkosť, tak aj okraj mince. 2 € má drsný okraj a je najväčšia z mincí. 50 centov je trochu menšia, no okraj má oveľa hladší, než 2 €. 1 € má presne taký istý drsný okraj, ako 2 €, no na niektorých miestach sa strieda s hladkým okrajom. 20 centov má hladký okraj, ale sú tam zárezy. 5 centov je trochu menšia, no má hladký okraj. 10 centov je tiež menšia, ale okraj má podobný, ako 50 centov. 2 centy a 1 cent majú hladké okraje a 1 cent je najmenší z mincí.

Toľko ku mene Euro. Pevne verím, že sa dajú novšie bankovky do obehu čo najskôr.

Poznámka zo dňa 23. apríla 2019: Nové bankovky už sú v obehu, ale niektorí ľudia majú ešte stále staré Euro bankovky. Okrem toho keď už nejaká bankovka je použitá, papier sa opotrebuje, no aj napriek tomu dokážem rozoznať všetky nové Euro bankovky.

Jeden komentár

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s