Automaty

Slovo “Automat” môže označovať rôzne veci. Či sú to hracie automaty (jukebox), alebo automaty na nápoje. V Angličtine existuje množstvo slov, no Slovenčina používa pre tieto slová len jedno slovo “automat“.

Pozrime sa pre to na celú podstatu tohto slova, ako takého. Možno sa vám s týmto slovom vybavia kasína, kde ľudia prehajdákajú peniaze cez karty, kocky a tiež rulety a automaty. Začnem radšej príjemnejšou vecou. Povedzme, že chcete si dať niekde kávu, alebo čokoládu z plastového pohára. Na rôznych miestach sa nachádzajú nápojové automaty, alebo v Angličtine Vending machine.

Za prvý takýto stroj vďačíme grékovi Héronovi z Alexandrie, ktorý vynašiel v 1. storočí stroj, ktorý za mince vyhadzovala ľuďom svätenú vodu. Či tá voda bola pravá, môžeme si len domýšľať. Asi v 17. storočí v Anglicku existovali takéto prístroje na tabak, či noviny. Existovali dokonca automaty na pečiatku, či iné drobné veci.

Dnes tieto automaty môžeme nájsť v rôznych predajňách, podnikoch a službách. Stačí hodiť len pár centov, zvoliť si nápoj, či sladkosť a už ju tu máte.

Možno ste sa stretli aj so zariadeniami, kde hodíte žetón a môžete si zahrať nejakú hru. Tieto zariadenia sa môžu nachádzať v rôznych herniach, reštauráciách, či v zábavných parkoch. Stačí tam hodiť žetón a môžete hrať rôzne video hry. Tieto automaty sa objavili v rôznych zábavných parkoch. Môžeme ich označiť za žetónové arkády a niektoré z nich zvyknú prehrávať mechanickú hudbu. Keď som mal asi šesť rokov, takéto arkády som zvykol vyhľadávať.

Ďalej prichádza na rad opäť niečo zábavné, čo vás môže potešiť, no hrať hru nemusíte. Opäť pôjde o mince, ale môžete si za ne pustiť hudbu. Ide o jukeboxy, prehrávače hudby. Tie nájdete v rôznych hoteloch, v baroch, reštauráciách a iných podnikoch. Niektoré môžu mať viac hudby, niektoré nie. Iné môžu byť zamerané na jeden konkrétny hudobný žáner. Je síce pravda, že sú to celkom zaujímavé stroje. Keď som chodil von s kamarátmi, zvykli sme si niečo v nejakom bare cez jukebox prehrať. Niekedy sme si pri tom aj zaspievali. Prvé takéto automaty hrali mechanickú hudbu, neskôr sa hudba prehrávala z rôznych platní a dnes sú určite tieto nahrávky nahrávané v pamäti Jukeboxu, na nejakom harddisku.

Teraz na rad prichádzajú dobre známe automaty v Angličtine označované, ako Slot machine. Vyskytujú sa hlavne kasínach a už si hneď môžete domyslieť, na čo slúžia a o čo sa tam hrá. Ide tu o peniaze, teda za peniaze dostanete ďalšie peniaze. Na obrazovke automatu môžete nájsť vyobrazenia ovocí, zvonov, diamantov, ale aj iných vecí. Pravidlá sú rôzne, ale aj keby boli jednotné, písať ich nebudem. Keď si chcete premárniť peniaze, sami si poslúžte, ja vám v tomto nepomôžem. Práve tento stroj sa spája so slovom automat, ako som v úvode písal. Nevybavia sa nám žiadne arkády, jukeboxy, ale práve tieto kasínové stroje. Alebo automaty na kávu sa zvyknú pri tomto slove vybaviť, čo je ten lepší prípad.

Na záver ešte dodám, že slovo automat označovalo aj istú zbraň. Ak hádate slovo samopal, uhádli ste správne.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s