Čína trochu inak

Dnes som sa dočítal zaujímavú vec. Divadlo v Dánsku kapitulovalo pred čínskym režimom a stopli predstavenia Shenyun. A dôvod? Ide o členov hnutia Falungong, ktorí v Číne zažívajú peklo. O tom, čo zažívajú som tu už písal, dnes sa z časti opäť budem venovať týmto veciam, ale začnem radšej od začiatku, preto že tu ide aj o záujem o iné veci, než politické veci.

Bolo to veľmi  dávno, keď som sa začal zaujímať o rôzne krajiny sveta, rôzne národy ATĎ. Tento záujem pretrváva dodnes. Najprv to boli krajiny, ako India, Čína, Japonsko a podobné ázijské krajiny, neskôr krajiny subsaharskej Afriky, či krajiny arabského sveta a mnohé iné krajiny. Išlo mi hlavne o kultúru, než o politiku a náboženské záujmy. To platí u mňa aj dnes, preto že spiritualita je každého osobná vec. Vďaka tomu som obdivoval popri slovenských rozprávkach, či povestiach aj čínske, japonské, či indické rozprávky. Rozprávka tiež patrí medzi kultúru. Keď som chcel nájsť niečo o Číne, narazil som na The epoch times, slobodnú čínsku tlač mimo Číny. Ale ešte pred tým som na starom rádiu počúval čínsky rozhlas v českom jazyku. Čínska ekonomika, akokoľvek môže byť zaujímavá, oveľa zaujímavejšia pre mňa je práve čínska kultúra. To isté platí aj pre iné krajiny a keď tam je zlá politika, kultúra samozrejme vyhrá. To platí aj v prípade krajiny s najväčším počtom obyvateľstva, ako aj s Tajwanom, kde sa ľudia boja ČĽR.

Bohužiaľ, cez čínsky rozhlas som sa v českom jazyku dozvedel len niečo pre mňa zaujímavé, nehovoriac o Youtube záznamoch českého vysielania čínskeho rozhlasu, kde akokoľvek to boli zaujímavé správy, akoby sa z nich niečo vytrácalo. Neskôr som vďaka istej čajovni narazil na cvičenia Falungong, potom cesta pokračovala aj na stránky Minghui, ďalej Epoch times, naposledy NTD TV. Tam konečne som našiel to, čo moje srdce vyhodnotilo, že to je správne. Korektné informácie nie len o Číne, ale aj o čínskej kultúre vôbec.

Voľakedy som sa zaujímal aj o indickú kultúru, alebo japonskú kultúru, či rôzne iné druhy kultúr. Niečo po tom ešte stále ostalo, ale hlavný prúd bol zameraný na Čínu. Aj čínsky jazyk tu zohráva osobitnú rolu, ako aj čínske písmo. Dokonca som istý čas zápasil medzi tým, či indická klasická, alebo čínska klasická hudba je krajšia. Porovnať sa to samozrejme nedá. To isté platí pre gong a tibetskú spievajúcu misu. Závisí to od situácie čo a kedy.

Na záver len dodám, že čínska kultúra sa nemusí týkať politiky. Politika môže mať na ňu vplyv, ale existujú aj iné komunity Číňanov, ktorí si vedia uchovať svoje tradície.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s