Čo sa ešte v istý deň oslavuje?

Dnes som opäť po nejakom čase zavítal na stránky rádia Auroville, kde som sa dozvedel zaujímavú vec. To, čo je Auroville, môžete si prečítať tu.

Teraz prejdem rovno k veci a dozviete sa aj to, čo som nevedel. Ide o dvadsiaty prvý jún. Určite mnohí z vás vedia, že je to deň letného slnovratu. Niektorí z členov duchovného hnutia New age a tých, ktorí cvičia Jógu vedia, že je to medzinárodný deň Jógy. Otázkou ale ostáva, či tí, čo počúvajú etnickú hudbu, alebo World music vedia, že 21. jún je aj deň World music? Možno tých sviatkov je ešte viac. Na druhej strane tento deň je skutočne ideálny pre etnickú hudbu. Veď v mnohých krajinách, kde sú živé etnické tradície doteraz svieti slnko takmer celý rok, alebo niektorí obyvatelia krajín s miernym podnebím, hlavne v studených časoch sa rozhodnú, pokiaľ na to majú vyraziť si do Emirátov, na Kapverdy, alebo možno na Bali. Pri poslednom spomínanom mieste by nemali obísť ani Kecak (čítajte Kečak), či Gamelan.

Akoby sme mali deň etnickej hudby my alternatívci a poslucháči etnickej hudby oslavovať? Tu je pre mňa pár typov, niektoré z toho určite zafungujú. Ako prvé sa na to hodia čajovne, alebo rôzne alternatívne kaviarne. Ak bude príliš horúco, dajte si niečo studené. Pokiaľ chcete niečo exotické a orientálne, nevyhýbajte sa vodnej fajke. Pokiaľ ju máte, zapáľte si ju. Pokiaľ nie, navštívte nejaký podnik a dajte si ju. Alebo si pokiaľ si to môžete dovoliť zapáľte cigaru, či bongo. Nemusí tam byť iba tabak, veď trochu relaxu nezaškodí.

Aj vonné tyčinky a počúvanie etnickej hudby sa hodí na túto príležitosť. Prípadne ak máte nejaký jednoduchý nástroj na hru, tak si naň zahrajte, prípadne s kamarátmi niekde v parku a oslávte deň World music tak, ako sa má. Alebo si zapáľte nejakú vonnú tyčinku a pustite si niečo exotické.

Možno k tomu dňu, keďže sa zaujímam aj ja o etnickú hudbu niečo napíšem každý rok na môj blog, pokiaľ budem môcť. Len škoda, že som sa to dozvedel až dnes. Niektoré veci sa ale človek dozvie až po určitej dobe. Takže, sláva World music!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s