Oliver Dragojevič a jeho hudba pred dvomi týždňami

Včera som sa dozvedel smutnú správu. Vo veku 70 rokov zomrel známy chorvátsky spevák Oliver Dragojevič (Dragojević). Tento spevák bol populárny aj u nás. Niektoré jeho piesne prespieval aj Peter Stašák, dokonca hosťoval aj v jedných z jeho relácii. To už bolo dávno, ani nepamätám, kedy. Vtedy ma chorvátska hudba nezaujímala. Asi pred jedenástimi rokmi som sa začal zaujímať aj o chorvátsku hudbu a postupne som sa dostal k hudbe rôznych dalmatínskych Kláp, ako aj k hudbe Mladena Grdoviča, Miša Kovača a samozrejme Olivera Dragojeviča.

Asi pred dvomi týždňami v dobre známej košickej cukrárni išla z prehrávača jeho hudba. Niektoré piesne som poznal, takže som si ich trochu pospevoval. “On je legendou chorvátskej hudby.” Hovoril som si. Pamätám si dokonca na to, že reproduktor v reštaurácii prestal fungovať. To som už dojedol zmrzlinu a pripravoval som sa na odchod. Po niekoľkých dňoch som sa v duchu pýtal: “Koľko môže mať tento spevák rokov?”

AAkoby ten reproduktor naznačoval, že Oliver Dragojevič odchádza medzi duše významných umelcov Chorvátska a bývalej Juhoslávie, včera som na sociálnej sieti našiel túto správu. “Zomrel Oliver Dragojevič.” Vtedy som si spomenul práve na túto príhodu v cukrárni a hovoril som si: “Bolo to znamenie? Oliver Dragojevič odišiel na cestu, z ktorej niet návratu.” Aj mnohí z umelcov, ktorí boli pre nás nezabudnuteľní odišli preč a po nich ostali významné kusy. Keď som sa dozvedel, že niektorí z mojich obľúbených hercov, alebo hercov, ktorých hlasy som poznal (väčšinou z rozhlasových hier a rozprávok), je mi trochu za nimi smutno. Chápem, že človek je tvor smrteľný, ale čo bude ďalej? Bude niekto taký výborný spevák, ako Oliver Dragojevič v chorvátskej hudbe? Existuje množstvo podobných otázok a podobných odpovedí, na ktoré existuje množstvo otázok, na ktoré je odpovede v dnešnom svete hľadať veľmi ťažké.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s