Na cesty s ukulele

Mnohí z tých, ktorí čítate moje blogy a články na nich si pamätáte, ako som písal o ukulele. Tento malý strunový nástroj za štyri roky mi priniesol rôzne udalosti do cesty.

Asi pred štyrmi rokmi mi niekto povedal, že na ukulele sa dá rýchlo naučiť hrať. Pred tým som skúšal hrať na gitaru, no nevydržal som. Pochopil som, že struny na gitare sa chytajú bližšie ku ladiacim kolíkom. Ukulele má iba štyri struny a je naladené tak, aby sa skutočne na ňom dalo jednoducho hrať. Je pravda, že svoje prvé ukulele som dostal, ako darček na Vianoce, no pred štyrmi rokmi som zistil, ako ho naladiť cez rôzne videá a tak som začal na ukulele hrať rôzne jednoduché piesne. Tým, že je to malý nástroj, dá sa bez problémov hocikde preniesť a nie je taký mohutný, ako gitara.

Tento hudobný nástroj pochádza síce z Havaja, no inšpiráciu k jeho vytvoreniu priniesli portugalskí prisťahovalci, ktorí prišli na Havaj a priniesli svoje malé gitary. Havajci si tieto gitary zjednodušili a tak máme ukulele. Nebudem tu spomínať rôzne typy Ukulele, ani to, ako ho naladiť. To možno až v ďalších článkoch bude mať miesto. Od istého času som si povedal, že už by som si na rôzne cesty, či dovolenky mohol zobrať nejaký hudobný nástroj. Zobral som si väčšinou nástroje, ako drumbľa, ale onedlho sa dostalo na vrchol ukulele. Neviem, prečo, ale niektorí si ukulele pletú s balalajkou, pri čom balalajka vyzerá úplne inak, ako ukulele. Niektorí z mojich kamarátov chodia von s gitarou, pri čom ja sa snažím byť nezávislý, takže kompromisom je u mňa ukulele. Tak som na ukulele hral dokonca aj v Egypte domácim arabské piesne, či v Chorvátsku chorvátske populárne piesne. Dokonca som dostával aj návrhy, ktoré piesne sa naučiť hrať. Teda z domova som ukulele vyniesol až na cesty a som rád. Mimochodom, ukulele nie je kláves, ale som rád, že ako hudobník mám so sebou aspoň jeden hudobný nástroj. Poznám len málo ľudí, ktorí mi povedia, že na ukulele je ťažké naučiť sa hrať. Títo ľudia podľa mňa majú v rukách prstoklady pre gitaru a zabudli, že pri ukulele treba postupovať veľmi jednoducho.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s