Technický a internetový oheň

Opäť tu pripomeniem rozhovor s istým mojim kamarátom cez Skype. Pýtal som sa ho, čo si myslí o internete. Tu je jeho odpoveĎ: “Internet je ako oheň. Dobrý sluha, ale zlý pán.” Toto bohužiaľ neplatí len pre internet, ale zdá sa, že aj mobilné telefóny, možno aj televíziu a iné veci modernej techniky.

Mnohí z mladých, možno aj starých ľudí využívajú mobily okrem telefonovania a písania správ na iné veci. Príkladom sú prehliadanie internetu, pozeranie videi na internete, počúvanie hudby a fotografovanie. Okrem iného hráme aj rôzne video hry, či na počítači, alebo mobile. Nevidiaci majú síce audio hry, no výsledok je ten istý.  Ohrievame sa pri technickom ohni a je nám dobre. Ako sa ale od neho odsunieme preč, je nám zima. Nevieme, čo ďalej a niekedy sa tomu vôbec nebránime. Na sociálnej sieti niekto z mojich kamarátov zdielal príspevok o tom, že francúzska vláda zakázala používanie mobilov v školách. Pod tým príspevkom boli rôzne komentáre a niektoré z nich chválili minulú dobu.

Na svojom blogu upozorňujem na to, že návrat do minulosti a obnovy toho, čo už bolo nemusí veštiť nič dobré. V rátaní techniky treba ponúknuť alternatívne riešenia, napríklad techniku použiť na tvorbu hudby, či obrázkov. Marek Bolf dokonca vytvoril vlastnú variantu hudobného nástroja kalimba, aby dal deťom a rôznym ľuďom namiesto mobilov a hracích konzol niečo, čo ich spôsobom hry trochu pripomína. Pamätám si napríklad na deň, kedy som išiel na návštevu a zobral som si nejaký hudobný nástroj so sebou. Mal som aj MP3 prehrávač so sebou, no za ten čas som ho vôbec nemusel z vrecka vyberať. Hral som si na hudobnom nástroji, ktorý nikoho nerušil.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s