Ako sme začali počúvať hudbu

Technika ide dopredu v dnešnej dobe. Ani sa nestačíme čudovať, čo všetko vzniká. Na prehrávanie hudby používame napríklad zariadenia, ktorých účel je v skutočnosti iný. Ale, mali by sme začať pekne od Adama, ako sa hovorí.

Voľakedy boli Fónogramy, potom gramofónové platne, kotúčové pásy, magnetofónové kazety, CD nosiče (neskôr okrem Audio CD aj s formátom MP3), potom vreckové MP3 prehrávače. Existujú rôzne prenosné zariadenia, kde sa dali napríklad magnetofónové kazety, či CD nosiče prehrať. Na kazety som si voľakedy nahrával rôzne rozhlasové hry, neskôr na prenosný záznamník s internou pamäťou.

Je to už asi desať rokov, čo som začal používať môj nový MP3 prehrávač. Aj pred tým som mal MP3 prehrávač, no ten nebol prístupným a to nemal dotykový displej. Aj ku dotykovému displeju sa postupne dostaneme, hoci to bude veľmi zaujímavé a tiež si budem prehrávať hudbu, ale už iným spôsobom. Ale, aby som sa vrátil dozadu a trochu toto obdobie priblížil, ostáva pravdou, že som si zadovážil MP3 prehrávač, neskôr som si začal sťahovať hudbu (aj nahrávať cez internetové rádiá). Musím sa priznať, že obrovský CD magnetofón som si na dovolenku brával ešte stále, ale to sa už môj CD repertoár istej hudby začal zväčšovať a už mi egypt a arabská hudba začali liezť na nervy. Raz som si povedal, že mohol by som tie CD predávať, no práve na dovolenke s mojim vreckovým MP3 prehrávačom som si kúpil MP3 CD s arabskou hudbou, takže onedlho sa mohol môj MP3 arzenál rozširovať. To som už mal aj mobil, do ktorého mi nainštalovali hlasový výstup. Práve tam som spoznal, že mnoho MP3 piesní je tagovaných. Niektorí ľudia tam zvyknú vypĺňať údaje, ako meno interpreta, meno albumu, žáner ATĎ. Slúži to na zoradenie skladieb, ako som zistil.

V tom čase som si všimol, že množstvo mladých ľudí nemá so sebou len MP3 prehrávače, ale telefóny, kde si stiahli hudbu a nahlas ju počúvajú. Ešte stačí mať Bluetooth reproduktor a hybaj s ním na partie kamarátov, kde sa hrá Hip-hop a iné hudobné žánre. Ako to u mňa zvykom býva, najprv som si hovoril, že si len pár skladieb stiahnem a to je všetko. Neskôr, keď som si zakúpil väčšiu pamäťovú kartu a mal som už aj dotykový telefón (ktorý mal hlasový výstup), tiež som začal hudbu počúvať, ako mnohí mladí ľudia. Postupne som si všimol, že sa to prestáva dotýkať mladých ľudí a aj niektorí ľudia druhej generácie začínajú používať mobil na počúvanie hudby. Má to aj jednu výhodu, nemusíte mať pripojené slúchadlá, takže hudbu môžete počúvať nahlas.

O tom, aké to je narábať s dotykovým telefónom a nevidíte vám prezradím v inom článku a verte mi, tiež som mal s tým problémy. Ako ale postupne zistíte, alternatívy boli mizerné.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s