Nedá sa inak, alebo treba vyskúšať aj niečo nové

Aj s týmito slovami som pristupoval ku rozhodnotiu zabezpečiť si dotykový mobil. Ostatné alternatívy a možnosti na výber nového mobilného telefónu boli veľmi zlé a na druhej strane chcel som vyskúšať niečo nové. Určite sa teraz pýtate, ako môže nevidiaci používať mobil s dotykovou obrazovkou.

Odpoveď je na to veľmi jednoduchá. Stačí vytvoriť čítač obrazovky a pozmeniť niektoré funkcie. Tak napríklad pri stlačení položky musíte dvakrát ťuknúť na položku, ktorú chcete aktivovať. Voľakedy som nevedel ani odomknúť obrazovku na dotykovom telefóne, no postupne som na to prišiel. Treba len zručnosť, potom už to pôjde. Čo sa týka napríklad písania, je to trochu ťažšie a treba mať pevné nervy. Prí zápise znakov s diakritikou stačí znak podržať, potom vyhľadať príslušný znak, potiahnuť trochu prst nahor a  dvakrát ťuknúť, znak s diakritikou sa zapíše. Niektoré funkcie na mobile som sa naučil len tak náhodne. Trochu mi to pripomína obdobie, kedy som sa učil zápis kórejských znakov. Na to treba mať pevné nervy a trpezlivosť. Voľakedy mi ani telefón neoznámil, že okno má viacero stránok, až po nejakej aktualizácii mi to hlasový výstup oznámil. Alebo keď odmietate budík, nestačí potiahnúť zľava doprava, ale raz stlačiť, druhý krát podržať a potiahnuť. Ak ťaháte zprava doľava, či zľava doprava, pohybujete sa po obrazovke. Aj hudbu na dotykovom mobile som sa naučil počúvať, či spustiť prehrávač z hocijakej aplikácie.

Napriek tomu je dosť vecí, ktoré nie sú pre dotykový mobil prístupné, napríklad pohyb po mnohých internetových stránkach. Ak ale existujú rôzne aplikácie (napríklad Youtube), pokiaľ je táto aplikácia prístupná, dokážem sa v nej naučiť orientovať. Občas sa stane, že niektoré aplikácie nemajú dobrú prístupnosť, ale to vždy nemusí byť chyba hlasového výstupu.

Niektorí z vidiacich si nedokázali predstaviť nevidiaceho s dotykovým telefónom. Verte mi, to ani ja po rozhovore s mnohými ľuďmi, ktorí mi potvrdili, že je to možné. Niektorí z vidiacich majú problémy narábať s dotykovým mobilom, pokiaľ je čítač obrazovky zapnutý. Mimochodom, pokiaľ majú nevidiaci prístup na internet a sú prihlásení do Google, môžu využiť zadávanie hlasom. Toto nevyužívajú len nevidiaci, ale aj ľudia, ktorí využívajú napríklad prekladač pri zadávaní textu a neovládajú zápis cudzích znakov. Pamätám sa, že som ukazoval prekladač na mojom dotykovom telefóne mojej známej. Povedal som pár viet napríklad v Angličtine, či nejaké slovíčka v iných jazykoch, ktoré som vedel a mobil mi ich preložil do Slovenčiny a prehral mi preklad hlasom Google. Vďaka mojim skúsenostiam som pevne presvedčený, že ľudia so zrakovým znevýhodnením môžu používať aj dotykové MP3 prehrávače.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s