Komentár ku Živej knižnici Jún 2018

Niektorí z vás vedia, že aj ja som sa zúčastnil živej knižnici v Júny 2018. O čo vlastne ide? Môžete si o nej prečítať tu.

Myslím si, že by som to vám dokázal zhrnúť aj ja. Najprv si zoberme pojem “kniha”, ako taký. Keďže existuje nespočetne veľa druhov literatúry zoberieme si zväčša detektívnu literatúru. Prečo práve tento druh, to pochopíte neskôr. Určite viete, že každá detektívna literatúra v dnešnej dobe je napínavá a niekedy tie príbehy sú veľmi zlé, ale až neskôr sa môže všetko na dobré obrátiť. Alebo napríklad denník Anny Frankovej? Aj tam sú určité momenty napätia, ale tam to bohužiaľ neskončilo dobre. Možno ešte do úvahy prichádza kniha s názvom Anna Karenina. Opäť je to o akomsi boji, no výsledok je veľmi zlý. Teraz sa zastavíme pri slove “živá”. Kniha, ako taká nemá život. Ako som už tu písal, ide o príbeh, ktorý si môžete prečítať so živej knihy. V takom prípade vyhľadáte človeka, ktorý vám ten príbeh povie.

O čom tie príbehy sú? Svet je plný predsudkov o rôznych ľuďoch, či niektorí z ľudí majú rôzne predsudky o iných? Dokonca aj o ľuďoch s tmou v očiach sú určité predsudky. Nerád to píšem, ale za niektoré si môžeme sami, ako v reálnom živote, tak aj na internete. Opäť toto všetko závisí od ľudí. Aj na to slúži táto Živá knižnica. Vedel som presne, do čoho idem. Živá knižnica je práve o tom, že každý z ľudí má svoj príbeh a rôzni ľudia sa ho pýtajú na život. Aby ste si nemysleli, že tam boli len ľudia so zdravotnými znevýhodneniami, ako napríklad nevidiaci, alebo človek, ktorý nemal vyvinuté horné končatiny, tak sa mýlite. Boli tam napríklad aj ľudia s vírusom HIV, homosexuály, dokonca aj zahraniční študenti a migranti, napríklad dvaja na tomto podujatí boli z afrických krajín. Mne nevadí čierna farba pleti, preto že nevidím, rozlišujem len dobrých a zlých ľudí bez predsudkov o národe, či náboženstve, zaujímajú ma rôzni zahraniční ľudia a aj ja som sa párkrát z predsudkov poučil, hoci občas si z toho zvyknem spraviť fór. Veď čo bolo, to už bolo, teraz sa treba pozerať dopredu a žiť v prítomnosti. Tým nechcem povedať, že mi vadili Rómovia, Moslimovia, alebo Černosi. Isteže, sú tu určité stereotypy, ale aj medzi nimi mám niekoľko kamarátov. Aj kvôli tomuto dôvodu, ako aj pre moju túžbu spoznávať niečo nové a vyskúšať aj takéto veci som ponuku na zúčastnení sa tohto projektu prial. Ibaže tam bola napríklad okrem lezby aj tranzgenderová žena. Trochu som bol z toho všetkého zarazený, no nakoniec všetci sme ľudia, akurát máme rôzne problémy. Na túto myšlienku ma priviedli Zuzana M. a Nora G. Upozornili ma na typy ľudí, ktorí sa na tomto podujatí vyskytovali, no ako som už písal, to ma neodradilo a išiel som do toho s pocitom spoznávania nových ľudí.

Boli aj rôzne školenia, no to som bol už na dovolenke v Egypte. Potom som napísal svoj príbeh, mali sme aj stretnutie a ďalší deň sa nás rôzni ľudia pýtali na náš osud. Toto všetko sa dialo v podniku Kulturfabrik, ktorý medzi Košičanmi je známy aj, ako Tabačka, či Tabačka Kulturfabrik. V Tabačke som sa o tomto projekte dozvedel, bolo tu spoznávacie stretnutie a potom hlavný účel projektu, čiže to, aby si nás rôzni ľudia prečítali. Rozhodol som sa, že budem tam vystupovať, ako nevidiaci alternatívny hudobník. Nakoniec, veď som hudobník, ktorý tvorí úplne inú hudbu, než väčšina hudobných skladateľov a ju aj interpretuje.

V deň pred tým som mal možnosť spoznať aj ostatné živé knihy. Boli tam práve tie typy ľudí, ktoré som spomínal. Bolo to každopádne zaujímavé sedieť s rôznymi ľuďmi s rôznymi príbehmi, ale najmä životom sedieť von a rozprávať sa s nimi. Tak som sa mnohé podozvedal, kto čo je, odkiaľ sú a aké tam majú uvedené príbehy. Ak si myslíte, že som do toho išiel bez nejakých obáv, mýlite sa. Aj ja som mal pocit, ako keď máte plávať po prvý raz s delfínom a nevidíte.  Pre niekoho to môže byť úžasné, ale na druhej strane máte voči týmto ľuďom niečo, ako rešpekt

Na druhý deň to začalo, čiže ľudia si nás doslova čítali. Najprv sme dostali inštrukcie, okrem toho sme mali aj vyhradený priestor, kde sme mali občerstvenie a mohli sme tam odísť, keby bolo na nás toho priveľa. Rozprával som sa s niekoľkými návštevníkmi a signál ukončenia rozhovoru som musel použiť len raz. Keďže nevidím, stačilo si postupne rozkladať slepeckú palicu. To bol signál, že už ďalej nechcem pokračovať. Potom som odišiel do našich spoločenských priestorov s občerstveniami. Na otázky, ktoré mi kládli návštevníci sa už nepamätám, dokonca ani mená všetkých živých kníh si nepamätám. Pre istotu ich tu spomínať nebudem, no toto podujatie bolo také zaujímavé, že s niektorými ľuďmi som si vymenil kontakt. Nakoľko som tam bol iba prvý raz, je ťažké hodnotiť výsledok podujatia, ako takého. Podľa mňa by som to mohol ohodnotiť, ako veľmi dobré. Narážam na Jún 2018. Možno to bolo istým spôsobom aj trochu symbolické, preto že práve v tej dobe zavraždili v Bratislave študenta z Filipín.

Aj ja som si odniesol zaujímavú lekciu z tohto podujatia, hoci s ňou niektorí ľudia nebudú súhlasiť. Či nemá niekto vyvynuté končatiny, alebo je homosexuál, či človek z Afriky, alebo má iné problémy, je to človek, ako ja a to stačí. Na to, aby niekto bol človekom nestačí byť napríklad beloch a Kresťan, ale hlavne človek s otvoreným srdcom a čistou dušou. Napriek tomu v dnešnej spoločnosti sa nájde dosť takých, ktorí budú mať predsudky. Tento projekt podľa môjho názoru dokáže mnohým ľuďom otvoriť srdcia a uvedomiť si, že sú oveľa horšie problémy, než niektorí majú Príbehy rôznych ľudí, ktoré vám oni vyrozprávajú a ich odpovede na otázky vám môžu ukázať rôzne veci, o ktorých ani vy sami neviete. Myslím si ale, že takýchto ľudí, ktorí tieto veci vedia priať je čoraz menej a predsudky sú tu stále. O tom by som mohol písať veľa a ako som už spomínal, netýka sa to iba nevidiacich.

2 thoughts on “Komentár ku Živej knižnici Jún 2018

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s