Názor na skupinu Pro Vocals: Jeden muž medzi piatimi ženami

Pre tých, ktorí nevidia sa na fotke nachádza skupina Pro Vocals, ktorej členom som aj ja. Skupinu Pro Vocals v súčastnosti tvoria Silvia Pasnišinová, Lucia Bujňáková, Martina Sokolová, Zuzana Kulíková Majorová a Barbara Sopková. O tom, aké úlohy majú v kapele možno prezradím v niektorých z ďalších článkov.

Ako som sa k tejto úžasnej skupine dostal? Vďaka mojej spolupráci s Jurajom Vajó-om som sa spoznal s Luciou Bujňákovou. Ona prezradila jednej z bývalých členiek skupiny Pro Vocals istý nápad a po koncerte v Prešove so skupinou Urban Hudák a jej hosťami, ku ktorým som s Luciou a Natašou patril aj ja sme sa v kaviarni Viola, kde sme mali koncert rozprávali o tom nápade. Lucii sa zapáčil môj Beatbox, hoci ja sa za profesionálneho Beatboxéra nepovažujem. Uplynulo mnoho mesiacov až v Novembri sme sa konečne stretli a začali sme skúšať. Pred tým tento A cappella súbor hral s Cajónistom. Cajón je perkusívny hudobný nástroj z Peru, ktorý sa používa najmä vtedy, pokiaľ si niekto nemôže dovoliť biciu súpravu. Čo je súbor A cappella, možno pochopíte aj tak, že Beatbox sa im oveľa viac hodí, než Cajón. Ak sa pýtate prečo, tak je to preto, že A cappella súbory používajú hlasy a ústne perkusie, čiže tam žiadne nástroje nenájdete, mimo niektorých jednoduchých nástrojov, ako sú rôzne malé perkusie, napríklad vajíčkové chrastítka, či rolničky. Po prvej skúške ostatné dievčatá boli veľmi nadšené zo mňa. Jedine Lucia ma poznala, no ako som neskôr zistil, so Silviou sme voľakedy boli susedia z bloku, pozrite si tento článok. Je pravda, že článok, na ktorý odkazujem sa týka celkom iných vecí, no v závere tam spomínam práve túto udalosť.

Odohrali sme za rok tri koncerty, ešte ma čaká nahrávka v štúdiu tento rok a potom uvidíme, čo bude ďalej. Tým nechcem naznačiť, že spoluprácu so skupinou Pro Vocals ukončím. Naopak som im veľmi vďačný, že ma takto do svojej skupiny zapojili. Okrem toho posledný koncert sme nekoncertovali iba my, ale aj tri ďalšie spevácke zbory v Banskej Bystrici. Ako som zistil cestou do Bystrice, opäť sa potvrdilo, že Košice je veľká dedina, kde každý každého pozná. Členka zboru Fuga ma spoznala z mantrového spievania v istom ezoterickom centre.

Čo sa týka spevu a vôbec celej konštrukcie prevedenia (nepočítam seba), veľmi sa mi páčia ich hlasy. Možno som tu na blogu spomínal istú moju chybu zamilovať sa na prvé počutie, najmä do každého pekného hlasu opačného pohlavia (môže sa to týkať aj spevu), no teraz nastal problém, že som si obľúbil celý tento súbor. Veľmi sa mi páčia vaše hlasy a tak súbor a nie len jedno dievča si zamilovať je úplne v pohode. Je to niečo také, ako keď sa vám páči nejaký zbor, ako celok a nie len jeho členovia individuálne. Ďalší dôvod bude spomínaný na záver. Čo sa týka repertoáru, je nestranný. Majú vo svojom repertoári aj nejaké vianočné skladby, keďže tento článok píšem v čase, kedy Vianoce pomaly klopú na dvere. Aranže týchto skladieb sú perfektne vokálne upravené, čiže aj to má svoje plus. Keď som počúval nahrávky z Cajónom a skúšobné nahrávky, ktoré som nahral ja s Beatboxom musím im dať za pravdu, že Beatbox pasuje do ich skladieb možno viac, než Cajón.

Teraz prejdem na to, čo by bolo treba upraviť. Bolo by výborné zahrnúť ďalšie skladby do repertoáru, potom si zvyknúť spievať pri mikrofóne. Každý môže spraviť nejakú tú chybu, nikto nie je dokonalý. Niekedy sa môže stať aj to, že môžeme niečo falošne zaspievať, prípadne preskočíme trochu o tóninu, no to sa opraviť dá. Aj takéto hudobné chyby občas môžu nastať.

Na záver by som sa chcel poďakovať členkám súboru Pro Vocals za ich trpezlivosť so mnou a ochotu mi pomôcť, ako s prepravou, tak aj hudobne pri skladbách, ktoré sme spievali. Pomáhate mi vtedy, pokiaľ mám nejaké problémy, hoci väčšinu s nich vyriešim v pohode sám, hudby sa to netýka. Tiež by som sa im chcel poďakovať za výbornú energiu, ktorú dostávam po každom koncerte, či skúške s nimi. Túto energiu využívam pri nahrávaní mojich skladieb, či písaní mojej literárnej tvorby. Klobúk dolu pred vami a veľa šťastia pri rozširovaní repertoáru, ako aj pri vylepšovaní starých skladieb. Ste prvý A cappella súbor, kde účinkujem. Verím, že takto to aj ostane.

Aby ste vedeli, ako Pro Vocals znejú, hoci aj bez Beatboxu a keďže tento článok bol napísaný vo vianočnom čase, rozhodol som sa pre vianočnú tému a tak si ich môžete pozrieť. Tí, čo nevidia si môžu ich vypočuť.

One thought on “Názor na skupinu Pro Vocals: Jeden muž medzi piatimi ženami

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s