Ovládam Arabčinu, hoci jej nerozumiem

Možno vás tento nadpis zmiatol. Je ale veľmi výstižný pre tento článok. Mnoho z vás milí čitatelia a priatelia určite viete o tom, že som voľakedy počúval arabskú hudbu. Niektorí z vás mi kladú otázky, či rozumiem tomu, čo spievam. Pravda je, že nerozumiem tomu, no niekedy sa snažím zistiť preklad textu. Najhoršie je na tom to, že existuje množstvo arabských variantov a štandardnú Arabčinu vedia iba vzdelaní ľudia, alebo tí, ktorí pracujú v médiách. Také sú moje informácie o Arabčine. Možno sa mýlim v týchto veciach, ale počul som, že štandardná Arabčina sa vyskytuje najmä v médiách. Existuje potom ešte klasická Arabčina a skúste si domyslieť, kde sa táto Arabčina vyskytuje. Ak hádate Korán, hádate správne. Problém nie je len v Arabčine, ale aj v zlom pochopení svätých textov. Bohužiaľ, netýka sa to len Arabčiny, či Moslimov. Aj v Kresťanstve boli rôzne dezinterpretácie a ešte nanešťastie niekedy aj sú, no to je už úplne iná téma. Chcem tým naznačiť, že za to nesie zodpovednosť dosť ľudí.

Prejdem ale na to, ako ovládam Arabčinu. Už som tu spomenul arabskú hudbu, ktorú som voľakedy počúval. Aj teraz si pri arabskej, či tureckej hudbe zaspomínam na staré zlaté časy, ako hovorím. Tým, že som počúval arabskú hudbu asi štyri roky, alebo podobné hudobné žánre, naučil som sa, akoby ich hudobný jazyk. Tak som si všimol, že v arabskej a tureckej hudbe existujú štvrťtóny, ktoré naša západná kultúra nepozná. Keď som o tom prezradil dievčatám z istého súboru, napadla im práve táto vec so štvrťtónmi. Aj niektorí moji internetoví kamaráti sa ma pýtali na Maqamy a Hidžazy. Chceli vedieť, či počujem v arabskej hudbe štvrťtóny a viem ich zaspievať. Podobnú otázku som totiž položil im a vedeli tie tóny zaspievať.

To bola Arabčina, ako hudobný jazyk. Čo sa ale týka arabských foném, aj tie ovládam. Takže keď sa snažím naučiť niečo v Arabčine, arabskí rodení hovoriaci chvália môj prízvuk. Samozrejme tu, pokiaľ niekto vie po Arabsky, dokonca aj náboženské pozdravy a slová okamžite sa nám asociuje to najhoršie a privolávame si to, či chceme, či nie. Aj ja som mal pred tým, než som narazil na arabskú hudbu predsudky. Neskôr, ako ste správne pochopili som sa naučil základy hudobného arabského jazyka.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s