Latinská hudba

V Angličtine existujú termíny, ako Latin music a Latin dances. Aké sú tie latinské tance, či Latinská hudba?

Keď som bol malý myslel som si, že Latinčina sa používa v oblasti, ktorej hovoríme Latinská Amerika, alebo nejako to súvisieť určite bude. Ako znie Španielčina, či Taliančina, to som už vedel. Keď som si kúpil kazetu s “Latinskými hitmi” bol som prekvapený, že počujem Španielčinu.

Neskôr som zistil, prečo sa tento názov používa. Stačí iba zistiť, do akej jazykovej skupiny patrí Španielčina a ak zistíte, že do Románskych jazykov a názov tejto skupiny vám trochu pripomenie Rím, tak ste na správnej ceste k odpovedi na túto otázku. Potom zistíte, že Rímska ríša bola obrovská a Latinčina v rôznych formách sa používala po celej rímskej ríši. Z rôznych dialektov Latinčiny, ktorá sa na území, ktoré ovládal Rím používala vznikli nové jazyky, ako Taliančina, Francúzština, či Španielčina. Tieto jazyky boli ovplyvnené inými jazykmi, no to bolo ešte vtedy, keď napríklad na území Galie sa používala Latinčina a tiež nejaké keltské jazyky. Neskôr Frankovia ovládli toto územie a germánska Frančtina opäť zohrala dôležitú zmenu ako aj v jazyku, tak aj názve, takže vzniklo Francúzsko. Podobná história zasiahla Španielčinu, Rumunčinu a iné jazyky.

Vtedy som si uvedomil, prečo sa používa pojem Latin music pre istý hudobný žáner, hoci Latinčinu som počul v hudbe tiež, no to sa dotýka napríklad gregoriánskych chorálov. Takže, Latinská hudba prezrádza hlavne krajiny, kde sa táto hudba vyskytuje. Latinská Amerika tu zohráva kľúčovú rolu, no ani Španielsko a Portugalsko nie sú žiadnou výnimkou. Tak som pochopil dosť, než som chcel pochopiť. Čo sa týka hudby, termín Latim music je rovnakou záhadou, akou je napríklad termín Space music. Okrem toho tance, ako Flamenco, Salsa, či Tango tancuje veľa ľudí a aj dnes sú to obľúbené tance.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s