Niečo o zdravotne znevýhodnených

Občas sa stáva, že na sociálnych sieťach na internete, ako aj na rôznych internetových blogoch nájdeme aj niečo zaujímavé. Veľa ľudí si myslia, že internet je dobrá úľava a môžu takto šíriť rôzne hlúposti, či po sociálnych sieťach, či na fórach, alebo na blogoch. Nechcem sa chváliť, ale ja k takýmto ľuďom nepatrím. Aj ja som občas stváral na internete hlúposti, ale to už bolo poriadne dávno. Oveľa lepším spôsobom je vylievať sa do denníka, či ako mi niekto raz povedal, použiť zlú energiu na vytvorenie niečoho dobrého, napríklad niečoho, čo môže súvisieť s písaním, či skladaním hudby a pod.

O tom by sa tiež dalo mnohé napísať. Prejdem ale na hlavný príspevok, ktorý asi pred štyrmi dňami na Facebooku uverejnila moja kamarátka. Tu je jeho znenie:

Pre tých čo plačú pre každú blbosť. V prvom rade by som vám objasnila aké sú skutočné problémy v živote, aby si niektorý uvedomili že dorezať sa žiletkou kvôli tomu že vás necha/la frajer/ka je totálna blbosť. Pokračovala by som tým aby ste si vážili to že ste zdravý. Lenže niektorý si to nevážite, kamarát vás natáča na kameru a vy skočíte pod prichádzajúci vlak ktorý prejde ponad vás. Potom sa postavíte dobehnete na perón tlapnete si s kamarátom a pritom sa tvárite ako majstri sveta. Raz sa môže stať že vám táto “ frajerina ” nepodarí a prídete o končatinu a do konca života si budete vyčítať že ste urobili takú hlúposť. Ak prídete pod tým vlakom o život, ten ktorý stál za kamerou si bude celý život klásť za vinu vašu smrť. Bude žiť s pocitom že keby vás nenatáčal, ale zastavil dnes ste mohol byť živí a zdravý. Môže sa stať že si zo zúfalstva siahne na život aj on. A nie jedna ale rovno dve rodiny prídu o svojích najbližších Už nikdy nebudú žiť tak šťastne ako keď ste boli nažive. Česť výnimkám ktorý pomáhajú slabším a tým ktorý potrebujú pomôcť. Vážte si to čo máte že sa ráno postavíte na vlastné nohy a prejdete bez pomoci iného kam chcete, že si sami urobíte jesť a nakŕmite sa , že si máte z čoho pripraviť to jedlo, že môžete dýchať bez prístrojov, že vidíte a počujete svojich blízkych. Vážte si život a zdravie nie je samozrejmosť. Koľko ľudí by chcelo ešte žiť a tešiť sa so svojou rodinou a kamarátmi žiaľ nie je im to dopriate. A vy si siahnete na život kvôli hlúposti a svojim odchodom ublížite mnohým ľuďom. Koľko ľudí by chcelo stáť na vlastných nohách a nesedieť na vozíku, a vy sa rozhodnete skočiť šípočku do vody kde je voda po členky a samí kameň po skoku na sto percent skončíte na vozíku vlastnou hlúposťou . Keď ste zdravý využite to nasledovne: pomáhajte inak obdarením, prímite medzi seba inak obdarené deti a inak obdarených dospelých, a berte ich ako zdravých. Nikto z nás nevie či o minútu nebudeme v ich koži. Zakončím to tým že pokiaľ má niekto hendikep od malička alebo po úraze nepomôže mu keď sa bude ľutovať sám ani ľútosť druhého.

Bohužiaľ, niektoré veci sa z toho týkajú aj nevidiacich. Je niečo iné, keď nevidiaci majú strach z toho, že niečo pokazia a iné, keď sa ľutujú, ako napríklad istý bloger. Nechcem ani vedieť, čo si ľudia (bez rozdielu) myslia o tomto prípade. Radšej je treba ukázať to lepšie. Ďalšia z mojich kamarátok hovorila o svojom nevidiacom kolegovi, ktorý si neuťahuje len zo seba, ale aj trochu z iných. Okrem toho ak je nejaký problém, vo väčšine prípadov je možné nájsť aj alternatívne riešenie. Príkladom môže byť moja príhoda so Spotify. Keď som vtedy písal tento článok, ani som netušil, že na Spotify narazím na niečo, čo istý Youtube kanál odstránil a bolo to veľmi vzácne. Alebo ešte iný prípad Euro peňazí. Voľakedy som nevedel rozpoznať ani bankovky. Tie nové sú už prístupné a opäť vďačím za to mojim kamarátom a spoločnými silami sme prišli na to, čo ktorá bankovka znamená. Len treba byť pozorný, preto že sa stalo, že niekto mi dal namiesto päťdesiatky päťku. Bol to môj kamarát a spravil to naschvál. Alebo ešte iný prípad, Živá knižnica Jún 2018. Tam som chcel ukázať, čo všetko nevidiaci môžu dokázať, hoci majú určité výhody a nevýhody. Takto sa opäť dostávam ku zdravotne znevýhodneným ľuďom. Spomenul som si v čase, kedy tento článok píšem na to, ako sluchovo znevýhodnení vytvárali filmy.

Určite si poviete, že keď prišli o sluch, majú oveľa lepší zrak. Niektorí ľudia si o nevidiacich myslia, že všetci tí, čo stratia zrak majú automaticky absolútny sluch. V oboch prípadoch platí vec tréningu a nácviku, hlavne toho, čo máme. Ak ale niečo zaváňa samovraždov, to je veľmi zlé a potom to buď treba riešiť s odborníkom, alebo…. radšej nechcite vedieť výsledok. Niekedy nezvykne pomôcť ani poriadna práca, aby na tieto veci človek nemyslel. Počul som o prípadoch, kedy matky prišli o svoje deti a ako to nimi otriaslo.

Na záver by som sa chcel poďakovať Viktórii Popovičovej, ktorá uverejnila takýto nádherný príspevok na svojej časovej osi.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s