Karol Machata

Karol Machata sa narodil 13. januára 1928 v Malackách, zomrel 3. mája 2016 vo veku 88 rokov. Aj do jeho hlasu sa mnohí zamilovali. Je to jeden s hercov, s ktorého hlasom som vyrastal od malička. Najprv to boli rozprávky od Opusu, neskôr rozhlasové hry, občas aj rozprávky od spoločnosti A.L.I.

Niektorí nevidiaci sa o jeho hlase vyjadrovali, ako o príjemnom hlase určenom aj na relaxačné nahrávky. Asi pred tromi rokmi som sa presvedčil, že skutočne jednu takúto nahrávku nahral. Jeho hlas poznám najmä z rozhlasových hier, ale aj v niektorých filmoch účinkoval. Pamätám si napríklad na rozprávky, ktoré zvykol načítať v rozhlase. Tieto rozprávky sa vysielali pred ôsmou hodinou večer. Medzi nimi boli aj staré grécke báje a povesti. Nebol ale jediný, kto ich čítal. Ak som počul jeho hlas v nejakej rozhlasovej hre vedel som, že pôjde skutočne o unikátnu rozhlasovú hru. Veď jeho hlas sa vždy dobre počúval, či bol mladý, či už starý. Na prvé počutie sa do jeho hlasu môže zamilovať každý.

Hovorí sa, že práve pôsobenie v rozhlase mu vylepšilo jeho Slovenčinu. Veď tí, ktorí sa narodia tam, kde on nezvyknú vravieť spisovnou Slovenčinou. Nebol ale jediný. Na druhej strane keď počúvate to, ako rozpráva povedali by ste, že pochádza zo Záhoria. Určite nie a to vďaka pôsobeniu v rozhlasu, ako pri istom rozhovore spomínal.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s