Asociačné a imaginárne reťazce

Týmto článkom nadviažem na to, čo som tu nedávno písal. V úvode vás chcem milí čitatelia upozorniť, že to, čo tu budete čítať veľmi príjemné nebude. Budem sa snažiť spomínať aj pozitíva, no negatívnym veciam sa nevyhnem. Pravda je taká, že niektoré asociačné reťazce môžu byť poriadne nebezpečné.

Asi pred štyrmi rokmi tu začala utečenecká kríza. V lete 2015 sa skupina slovenských (nie islamistických) extrémistov zhromaždila a rozhodli sa ukázať, že slovensko je proti tomu, aby sme na naše územie vpustili utečencov, ale veľmi čudným spôsobom, útokom na arabskú rodinu s malým dieťaťom. Bola to rodina študenta, ktorý tu na Slovensku prišiel študovať kvôli lepším možnostiam, než ich ponúka Saudská Arábia. Minulý rok sa stala ďalšia tragická udalosť, ale tentokrát to zašlo priďaleko, vražda filipínskeho študenta. Žeby náhoda? Obávam sa, že asociačná náhoda. Mnohí si automaticky robia asi takúto asociáciu o zahraničných študentoch a cudzincoch:

 • Migrant
 • Cudzí študent inej farby pleti
 • Ten, čo ničí náš národ

Nečudujem sa, že sa tu potom konajú rôzne takéto stretnutia. Jeden z moderátorov istej relácie to nevydržal a povedal takéto slová, za ktoré sa potom ospravedlnil:

“Priznám sa vám, že mne chutí rovnako slovenská Žinčica aj turecký Ayran. Dôležité je to, aby sa z toho človek neposral.

Potom sa za tieto výroky ospravedlnil, ale mal obrovskú pravdu.

Poďme na ešte oveľa pikantnejšiu asociáciu pri slove Soros. Meno Georgea Sorosa sa nám spája s rôznymi vecami, ktoré na seba nadväzujú a tu je asociačný výsledok:

 • George Soros
 • Židia
 • Izrael
 • Banky v Amerike, ktoré patria Židom

Výsledok tejto asociácie je to, že mnoho ľudí má antisemitské myšlienky. Takéto myšlienky viedli ku vyvražďovaniu nie len Židov, ale aj iných národov. Najviac podľa historických zdrojov zahynulo práve viac Židov.

Nie je pochýb o tom, že Židia boli prešibaní obchodníci a k nám si vybudovali podľa mňa aj trochu odstup. Možno je to kvôli rôznym prenasledovaniam židovského národa, ako takého už od stredoveku. Nebudem tu spomínať všetko, z čoho Židov obviňujeme už aj preto, že mám medzi Židmi niektorých kamarátov podobne, ako aj medzi inými ľuďmi. Rôzne iné veci zapríčinili práve jedno z najväčších vraždení v minulom storočí. Napriek tomu tu existujú rôzne múdre frázy a s nimi rôzne asociácie sú desivé. Pozor, to už nie sú slová, ale frázy a názory, s ktorými na svet prichádzajú rôzni vševedkovia. Tu je pár zaujímavých príkladov.

 • Históriu píšu víťazy.
 • Slovanské národy mali svoju vlastnú abecedu ešte pred Hlaholikou.
 • Holokaust je výmysel Židov.

Skúste hádať, kam potom naša vzdelanosť bude smerovať. Treba síce pracovať, ale sa aj vzdelávať a ak dáme na rôzne takéto názory nechcem vedieť, kde bude generácia našich detí. Internet obsahuje množstvo informácii. Tým, že je množstvo blogerov a prispievateľov na sociálnych sieťach je aj kopec rôznych čudných informácii, napríklad takých, že Černosi v Afrike sa učili od bielych Bohov, či Tutanchamón mal slovanské DNA. Na jednej strane je to smiešne, na druhej strane na zaplakanie.

Ale, čo je ešte najhoršie je náboženská nebezpečná asociácia. Mnoho ľudí z Kresťanstva, či z Islamu považuje tých, ktorí nevyznávajú náboženstvo toho druhého za neveriaceho a kacíra a taký človek potom musí zomrieť. Čiže, buď konvertovanie, alebo smrť. Ako príklad tu môžem uviezť španielskych dobyvateľov Amerík, alebo rád nemeckých rytierov. Ako Henryk Sienkiewicz v jednej zo svojich kníh napísal, že prekážkou k tomu, aby poľské a litovské obyvateľstvo prialo Krista sú nemci, o ktorých si jeden šľachtic myslel, že ich takto zbavujú hriechov. Krstili ich ale mečom a nie vodou vykúpenia. Pre takéto príklady nemusíme ísť do minulosti. Stačí sa pozrieť na stredný východ a nemusí sa to týkať Islamistov, ale aj Baháistov v rôznych arabských krajinách. Alebo ak pôjdeme ešte ďalej na východ, pre svoju vieru sú v jednej východnej krajine ľudia mučení a odoberajú im orgány. Určite viete, o koho ide. Len pre svoje presvedčenie útočiť na toho druhého, nediskutovať to s tým druhým rozumnou cestou a nájsť kompromisy, to je na základe rôznych asociácii.

Aj slovo “New age” má rôzne asociácie, no toto duchovné hnutie, ktorý som istý čas skúmal má rôzne cesty. Tu sú rôzne asociácie s hnutím New age. Upozorňujem, že ako v predchádzajúcom príklade môže byť množstvo asociačných reťazcov, nie len jedna reťaz.

 • New age
 • Satanizmus
 • Sekta
 • Ufo
 • Mimozemšťania

Sú tam aj iné asociácie, ktoré môžu byť veľmi zaujímavé. Na internete s touto tématikou som narazil na channeling, na rôzne rozhovory s anjelmi, až som potom od toho cúvol. To, čo channeling znamená, to tu opisovať nebudem. Radšej prejdem na to, s čím pozitívnym sa nám môže asociovať slovo New age.

 • New age
 • New age hudba
 • Meditačná hudba
 • Relaxačná hudba
 • Hudba pre Jógu

Môže byť samozrejme toho viacej a niektoré z týchto pojmov znamenajú to isté. Je to niečo podobné, ako pri arabskej hudbe. Takže ak niekomu poviem, že som počúval arabskú hudbu, okamžite mu na um prídu správy o islamských teroristoch, ale niekedy sa môže stať pravý opak. Asi pred dvomi rokmi som sa dozvedel, že Kresťania majú úplne iné mená, než Moslimovia. Keď som počúval arabskú hudbu, zvykol som sa stretávať s menami, ako Mohamed, Mustafa, Amr a podobnými menami. Keď som ale narazil na mená, ako George, či Nancy, veľmi som to neriešil. V tom období, kedy som počúval arabskú hudbu som neriešil náboženstvá. Po istom rozhovore o menách som pochopil určité veci a čítal som si životopisy niektorých umelcov, kde som objavil mená, ktoré používame my, čiže ľudia z kresťanského sveta. Nemýlil som sa, boli to Kresťania.

O tom, ako vnímať týchto ľudí a ako niekedy dostanete od života za svoje názory štipnutie do líca vám môžem uviezť na záver takúto peknú príhodu. Išiel som na dovolenku do Egypta a dozvedel som sa, že jeden z delegátov, ktorý vie po Česky sa volá Marko. Pozor, tak sa jeho meno píše, nie je to chyba.Môj otec, ktorý mi o tejto veci povedal mi o tom hovoril, ako o niečom čudnom. Ja som ale vedel, prečo sa tak volá a v lietadle som povedal môjmu asistentovi: “Jeden z delegátov sa volá tak, ako ja. Je teda Kresťan.” Nemýlil som sa. Na druhý deň prišiel jeden z delegátov, ktorý mal na ruke vytetovaný krížik. Pri rozhovore hlavne vnímate to, že je človek, ako každý iný, čiže Egypťan. Vôbec som pri ňom nemusel riešiť to, či je Moslim, či je Kresťan. Ak si niekto myslí, že si s Kresťanmi oveľa lepšie porozumie, než s Moslimami, musím vás sklamať milí čitatelia, ktorí si to namýšľate. Závisí hlavne od ľudí. Nie od toho, či je niekto Arab, či je niekto Budhista, alebo černoch. Samozrejme, niektoré názory môžu byť odlišné, ale väčšinou platí to, že rôzne asociácie sa nevyplácajú. O tom, ako tomu predchádzať a pretrhnúť asociačné reťaze sú rôzne názory a rôzne postoje.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s