Kde je pravda?

V Biblii sa Pilát opýtal Krista: “Čo je pravda?” Niektorí uvádzajú “kde je pravda” a práve tomu sa trochu budem venovať. Mnohí ľudia sa totiž chvália, že oni objavili skutočnú pravdu, všetko ostatné sú klamstvá. Takýchto hesiel sú plné rôzne internetové portály, kde su “zaručene overené” správy. Menovať ich nebudem, ale verte mi, že si z toho robím žarty aj ja a zachádzam tak ďaleko, ako nikto nezachádza. Alternatíva ku pravde je rôznorodá a jej interpretácie, teda tej “pravdy” sú nebezpečné a ničia ľudstvo. Nie len internet, ktorý je, ako oheň, či technika, ale aj rôzne interpretácie istých vecí môžu v ľuďoch vyvolávať strach. Naša myseľ funguje na predstavách a asociáciách, o ktorých som tu už niečo napísal. Slová môžu mať obrovskú moc a pokiaľ sa z jej mágii dostanete, môže trvať poriadne dlho.

Ľudia napríklad majú aj svoje pravdy o Bohu. Niekto z mojich kamarátov tvrdil, že jedine Boh a jeho syn Ježiš Kristus sú tí praví. Iní zas, že Boh (Allah) a prorok Mohamed. Jeden z mojich kamarátov napríklad povedal, že Boh je somarina a všetko je jedine o peniazoch, nie o Bohu. Keď už spomínam tu peniaze, raz som počul takýto názor v jednej rozhlasovej hre:

Vinco: Mocní Boha nepotrebujú, pravda?
Mačuha: Ale hej. Nosia ho v peňaženkách.

Nechcem vám priať nič zlé, ale kto vie, či budete takto uvažovať, keď budete chorí ležať niekde v nemocnici, či doma. Minulý rok som sa dozvedel smutnú správu. Jedna moja známa (tiež bola hudobníčka) zomrela na rakovinu. V duchu som prosil Boha, aby ešte mohla ďalej žiť, aj keď inak, ako väčšina z vás. Už som tu spomínal, že je jedno, v čo veríte. To, čo je dôležité vám onedlho prezradím. Raz mi môj známy zavolal a oznámil mi, že tá, čo mala Rakovinu zomrela. Bol to pre mňa šok, ale nikdy som za to neobviňoval Boha. Je síce pravda, že niekedy mám aj takéto myšlienky, keď sa trápim kvôli istým veciam, ktoré tu uvádzať nebudem.

O tom, ako niektorí ľudia sa pokúšali hľadať pravdu svedčí aj Mika Waltari. Ten ju až tak úpenlivo hľadal, že sa niekoľkokrát dostal na psychiatriu. Existuje mnoho právd o istej veci. Jedine na nás závisí, čo si vyberieme, ale individuálne. Preto žiadna cesta nemusí byť hodnotená označením “the best”. O  tom, že aj Kresťania si môžu zaspievať Mantry ma presvedčila skúsenosť z istej cesty, ktorú som absolvoval minulý rok. Pred tým aj vďaka rôznym kamarátom som sa vyhýbal niektorým veciam a nebudem ani písať o tom, ako to so mnou šlo. Okrem toho som sa dozvedel o istej veci, ešte keď som chodil na náboženstvo. Keďže sa týka táto vec niekoho s mojej rodiny, nebudem túto vec spomínať. Vytvoril som si proste odstup od Kresťanstva a potom vďaka rôznym asociáciám som začal moju osobnú rebéliu voči Kresťanstvu. Trvalo pekne dlho kým som pochopil, že toto nie je tá pravá cesta. Na druhej strane poznám veľa ľudí, ktorí cvičia Jógu, nevyznávajú Kresťanstvo, ale sú oveľa lepší ako tí, ktorí sa hrajú na Kresťanov. Áno, dobre čítate, hrajú sa na Kresťanov, ale nimi nemôžu ani byť. Niekedy minulého roku som sa dozvedel, že jeden z mojich kamarátov píše agresívne veci o Islame, ktoré môžu byť nebezpečné od ďalšieho internetového kamaráta, ktorý ho pozná. Ten človek, čo tak brojí proti Islamu mi povedal, že chce byť mníchom, zapája sa do rôznych kresťanských skupín a práve to ma veľmi zarazilo. Ako takýto človek môže byť správnym Kresťanom? Tento človek sa dokonca zapojil do rôznych nacionalistických skupín a niekedy má nacionalizmus veľmi blízko k Nacizmu, či si to chceme priznať, či nie. Je určite správne milovať svoj národ, ale to neznamená, že budeme útočiť na iné národy. To isté platí aj pre náboženstvá, ale je to zase život môjho kamaráta, no myslím si o tom svoje. Z takýchto prípadov, či Fanatikov mám poriadne žarty. Mnohí z mojich kamarátov o tom vedia a aj kvôli tomu mi potom nehovoria určité veci. Nechcem tieto veci, ktoré som sa dopočul na internete spomínať, preto že toto sú opäť osobné veci. Zhrniem to ale tak, že internet sa stal miestom, kde sa šíria somariny každého druhu namiesto toho, aby sa tam šírili hodnotné veci. Takže keď vidím, čo je na Facebooku nové, radšej si vyriešim cez chat dôležité veci. Občas sa stane, že ma niečo zaujíme. Ak sú to ale fotografie, nemám z toho nič. Každý má svoju pravdu, za ktorú sa môže byť aj do pŕs, či pre ňu pozabíjať kopec ľudí a aj samého seba. Sú ale ľudia, ktorí keď sa ich opýtam, či sú veriaci mi povedia, že áno a dodajú mi, že sú napriek tomu hriešni ľudia vravím im, že je to nie je nič nové. Každý pácha z nás rôzne hriechy. Alebo ešte inak, každému sa nahromaďuje Karma. Napriek tomu existuje cesta, kedy sa určité veci ukážu v pravom svetle a potom predsudky padajú. Aj mne trvalo, kým som pochopil, že ak od niektorých ľudí budem utekať, vôbec si nepomôžem.

Zamiloval som sa do jedného dievčaťa, konkrétne do jej smiechu. U mňa takéto veci nie sú ničím novým, že sa zamilujem do intonácie, či do hlasov opačného pohlavia, alebo do hlasov rôznych hercov, ale hlavne herečiek a potom už je to tam. No a podobná situácia bola asi pred štyrmi, či tromi rokmi. Hoci táto kauza, ako ja na tieto veci hovorím začala asi pred šiestymi rokmi práve pred štyrmi rokmi sa stalo, že sa moja kamarátka rozhodla, že mali by sme sa čo najmenej stretávať. U mňa to zašlo tak ďaleko, že som nechodil na niektoré hodiny, na ktoré chodí ona. Boli sme spolužiaci a aj po konzervatóriu som mal rôzne myšlienky. Napriek tomu som sa s ňou stále kontaktoval a keď som sa dozvedel, že má prísť do Košíc som sa s kamarátom dohodol, aby sme mohli byť len my dvaja (moja spolužiačka a ja) a potom väčšia časť mojich predsudkov a pocitov ku nej zmizla preč. Vytvoril som si na základe jej povahy a hlasu určitý obraz, ktorý tak celkom nebol správny a s tým boli spojené potom rôzne trápenia. Trochu mi to pripomína jedno zo zenových múdrostí:

Zenový majster vraví mladému mníchovi:
“Keď už kreslíš dážďovku, prečo jej ešte kreslíš nožičky, potom čižmičky, ponožky a šnúrky?”

Vtedy som opäť povedal, že to, čo som si o nej povytváral v hlave a to, ako som proti tomu bojoval bolo hlúpe. Veril som tomu, že je taká, aká je, pri čom som sa nepozeral na to, ako mi v mnohých veciach pomohla.

Tu je iný príklad. Opäť som sa zamiloval do nejakého pekného hlasu, ale tu nastal obrat. Tá, do ktorej hlasu som sa zamiloval (do jej spevu) mi ukázala, že dôležité je to, čo spraví človek pre toho druhého. No, podľa mňa to nespravila ona, ale Boh. Je jedno, kto aký je. Ak ale spraví mnoho vecí, ktoré mu pomôžu a spraví niečo, čo si potom ten druhý bude na ňom vážiť bez rozdielu, čo ten človek je je tá správna lekcia od univerza, akú mnohí z nás potrebujú. Trochu sa hanbím za moje rozmýšľanie o niektorých ľuďoch, ale jedno mi je jasné. Každý má z nás svoje chyby. Ak ale jeden pre druhého spraví nejakú významnú vec, ten druhý si potom túto vec bude vážiť, možno až do poslednej hodiny života. Najdôležitejšie nie je to, ktorý Boh je pravý, alebo to, kto má pravdu. Peniaze sú dnes veľmi potrebné, ale oveľa viac sú dôležité zdravie, priatelia a rodina. Toto mi povedala moja spolužiačka, keď som sa príliš trápil kvôli známkam v škole. Keď si aj teraz spomeniem na jej slová, vždy ma napĺňajú obrovskou silou. Mimochodom, keď tu už rozoberám rôzne vzťahy, spomenul som si na jeden zaujímavý príklad. Ďalšia z mojich internetových kamarátok vie nádherne spievať keltské piesne. Raz mi ich zaspievala pri jednom rozhovore a potom som bol okamžite naplnený tvorivou energiou a vedel som ju použiť a rozvinúť ďalej. Včera sme si s asistentom spomenuli na to, čo mi povedalo mnoho ľudí, no hlavne jeden liečiteľ Ajurvédy: “Ak máš v sebe zlú energiu, skús ju premeniť na dobrú.” Čiže ak sa cítim zle, dá sa to premeniť aj na dobré. To isté sa týka aj tej našej pravdy, čiže niekedy aj to zlé je dobré, alebo tieto veci nejako neriešiť.

Bolo tu toho veľa napísané, niektoré veci boli prepojené, ale aké z týchto vecí plynie ponaučenie? Možno asi to, čo vravím vždy: “Nemusí vám vyhovovať všetko to, čo vám povedia druhí ľudia. Stačí len časť a aj menej je niekedy viac.” Platí to aj pre pravdu, za ktorú niektorí z nás zbytočne bojujú.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s