Prečo letia detektívky?

Poslednú dobu si všímam, že dosť často sa objavujú v novinkách diela, ktoré môžeme zaradiť medzi detektívnu literatúru. Najviac ju píšu autori zo severských krajín, ako napríklad Švédsko a Nórsko. Dokonca aj vo Francúzsku sa rodia zaujímavé detektívky, napríklad autor detektívnej literatúry Bernard Minier píše skutočne výborné detektívne romány.

Čo sa týka mojej skúsenosti s týmto literárnym žánrom, začal som od Sherlocka Holmesa, potom neskôr som sa dostal ďalej na sever až do Švédska. Tam ma prekvapila dvojica švédskych autorov píšuca pod pseudonymom Lars Kepler. Jeden z ich hlavných hrdinovJoona Linna, švédsky detektív fínskeho pôvodu. Knihy Hypnotizér a Zmluva podľa Paganiniho som dopočúval do konca tak, že som niekedy nespal. Rovnaké to bolo aj v prípade Samuela Bjorka z Nórska. Obidve jeho knihy Cestujem sama a Sova som v závere počúval tak, hoci už bol dávno biely deň, že som zaspal až nad ránom. Keď sa do deja dostanete, neviete už prestať a ste v ňom ponorený, akoby ste hrali počítačovú hru. Je to pochopiteľné, keďže celá táto literatúra je plná prekvapivých momentov a nakoniec zistíte, ako sa vám nevyplatilo domýšľať. Autori sa s vami zvyknú pohrať až tak, že na jednej strane, pokiaľ hlavný hrdina zomrie vás to trochu zabolí, no hneď na druhej strane vysvitne, že jeho smrť bola fingovaná. Áno aj takéto situácie môžete zažiť, keď čítate detektívnu literatúru. Možno si niektorí z vás ešte pamätajú na staré rytierske dobrodružstvá za čias kráľa Artuša. Podľa mňa sú detektívky pokračovateľom týchto rytierskych výprav, aj keď dej je oveľa vzrušujúci a namiesto rytierov v ňom nájdete policajtov a detektívov. Niektoré detektívne romány môžu končiť veľmi tragicky, napríklad niekoľko románov od nórskeho autora Joa Nesbøa. Možno aj pre svoju napínavosť je detektívka taká obľúbená.

Stáva sa mi, že niektoré detektívne romány si prečítam len raz a stačilo mi. Nechcem tento dej opäť prežívať, ale možno je to iba moja chyba. Obdivujem autorov všetkých detektívok a čo sa týka napríklad vulgarizmov v tejto literatúre, možno tam majú svoje miesto. Nakoniec by som ešte chcel vyjadriť obdiv ku nášmu známemu slovenskému autorovi detektívok. Ak tušíte Dominika Dána, tušíte správne. Jeho romány majú tiež niečo, čo človeka do nich vtiahne a ako aj v iných prípadoch rôznych detektívok aj tu existujú zaujímavé zápletky.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s