Z každého rožku trošku

V detstve som túto vetu, keď som ju počul považoval za akúsi slovnú hračku. Zvukovo sa mi táto veta páči aj teraz, no v poslednej dobe som zistil, že má aj svoj význam a niekedy je veľmi dôležitá.

Toto pravidlo môžeme napríklad si všimnúť pri hnutí New age. Toto náboženské hnutie si vyberá to najlepšie z rôznych duchovných ciest to naj, samozrejme len to dobré. Či Kresťanstva, Budhizmu, alebo Hinduizmu, dokonca niektorí zachádzajú až do UFO a rozhovorom s anjelmi. Pozor, s týmito vecami nechcem mať nič spoločné, myslím hlavne na UFO, Mágiu a iné duchovné extrémy. Môže sa to raz pekne vypomstiť. Aj ja som si zobral niečo z New age a to je počúvanie ich hudby.

Aj v hudbe platí toto pravidlo, keď som už spomenul hudbu New age. John Cage, známy hudobný skladateľ sa pri komponovaní svojej hudby inšpiroval aj zenovým náboženstvom, aby sa odpútal od ega, teda odpútal sa aj od rozumu a zameral sa na intuíciu. Alebo napríklad rôzne experimenty rôznych moderných skladateľov, ktorí v hudbe využívajú prvky z židovskej mystiky, byzantské prvky, či Beat box a Alikvotný spev je taktiež prejavom toho, že z každého niečo, alebo z každého rožku trošku. Aj ja občas robím podobné experimenty, či spolupracujem s rôznymi modernými hudobnými skladateľmi. Nemusia to byť len skladatelia. Istý francúzsky hudobný projekt vo svojich skladbách mieša prvky rôznych kultúr a národov s elektronickou hudbou a syntéza toho bola naozaj skvelá.

Čo sa týka jazyka, dobrým príkladom je Makarónčina. Tam sa stretáte doslova s miešaním rôznych jazykov. Opäť tu platí známa múdrosť, ktorú si môžete prečítať v nadpise tohoto článku.

Alebo sa tieto veci dajú zobrať trochu inak. Napríklad ak počúvate chorvátsku hudbu neznamená to, že vám chutí aj chorvátska kuchyňa. Ak počúvate arabskú hudbu, či ovládate Arabčinu nemusí to znamenať, že chcete konvertovať na Islam. Isteže, aj takí blázni sa nájdu. Dokonca aj ja som sa iba preto, že som sa začal zaujímať o kórejskú kultúru chcel venovať zenovej meditácii. Aj teraz ma Zen zaujíma, alebo aj kórejský Šamanizmus, hoci o tradičnom kórejskom náboženstve som zatiaľ nezistil nič. Prečo je to tak? Stačí mi len ich hudba. To ostatné môže byť, ani byť nemusí, čiže v tomto prípade z kórejského rožku trošku.

Niektorým ľuďom niektoré takéto kombinácie nemusia vyhovovať, ale iní sa na to pozerajú, ako na niečo nové. Veď aj grécky hudobný nástroj Buzuki je tureckého pôvodu. Alebo ešte inak: Myslíte si, že ten, kto bubnuje na šamanský rámový bubon sa musí zaoberať Šamanizmom? Podľa mňa vôbec nemusí.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s