Živí dôchodcovia

Včera na kurze Španielčiny nám rozprávala jedna naša spolužiačka, ako trávi bežný deň. Chcel by som upozorniť, že je na dôchodku. Toto je dôležité, no meno prezrádzať nebudem. Rozprávala nám o tom, ako trávi svoj život, že chodí za kamarátkami, s nimi po cukrárňach, rôznych podnikoch, pamiatkách ATĎ. Na jednej strane nám to trochu pripadalo smiešne, na druhej strane nám spolužiačka už v Slovenčine povedala, že taký je jej skutočný deň, teda aspoň mnohé z tých dní.

Veľmi ma to potešilo a tak som sa zamyslel nad životom tejto dôchodkyne. Určite aj mnohí z dôchodcov takto trávia život, ibaže väčšina z nich radšej sedí doma, frfle, berie množstvo liekov a jojkajú nad minulosťou a nič im nie je dobré. Napriek tomu existuje množstvo, ktorí sú ešte stále živí. Ako príklad im môže byť Vlastimil Marek, môj duchovný učiteľ a hoci má už nejaké zdravotné problémy, ešte stále mu slúži mozog. Mnohí z dôchodcov totiž zvyknú dostať aj Alzheimerovú chorobu. Mozog vypovedá službu a pritom existuje množstvo príkladov na to, ako predísť týmto veciam.

Táto dôchodkyňa si našla jeden cieľ a určite tomu môže predísť. Chodí na Španielčinu kvôli deťom, preto že jeden z nich žije na Kanárskych ostrovoch. Učenie sa nejakým cudzím jazykom je jedna z unikátnych možností, ako predísť tejto zákernej chorobe, preto že si takto zväčšujete váš mozog. Je to niečo, ako keď do počítača inštalujete nové programy, ktoré ho posilnia. Na druhej strane určite takým ľuďom by pomohli aj riešenia rôznych hlavolamov, alebo lúštenie krížoviek. O tom, že učenie sa cudzích jazykov rozširuje náš mozog a zdokonaľuje ho som tu už písal. Niekedy platí aj to, že čím ťažší jazyk, tým môže mať ľudský mozog oveľa väčší výkon. Pri niektorých jazykoch sa môžu dokonca zapájať oba hemisféry mozgu, napríklad pri Čínštine, ktorej znaky sa naučíte za pomoc pravej mozgovej hemisféry. Prípadne môžu pomôcť aj jazyky z iným typom písma, než je Latinka, či všetky jazyky, ktoré používajú písmá, ako Grécke, Latinku, či Azbuku. Do týchto jazykov môžu patriť napríklad Arabčina, Hindčina, Thajčina, alebo už spomínaná Čínština. Určite to môže pre niektorých ľudí pripadať zbytočné, no hovorí sa, že koľko jazykov viete, toľkokrát ste ľuďmi a na druhej strane tak skoro zabúdať nebudete. Ak už máte veľa rokov, ešte stále je nádej pre vás milí starčekovia a starenky, aby ste tak skoro neumreli, hoci budete žiť. Myslím na niektoré vaše organizmy, ako už na spomínaný mozog, ale treba občas aj chodiť von za kamarátmi, alebo aj s nimi a verte mi, pomôže to vám k tomu, aby ste ešte stále žili nádherný život.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s