O košickej umierajúcej zvonkohre

Bola raz jedna zvonkohra. Tá sa nachádzala v meste Košice a pomaly umierala. Odchádzali na nej zvony, no nikto ju nevyliečil a umiera tam dodnes.

Poviete si, aká smutná a komická rozprávka. Bohužiaľ, toto je realita. V Košiciach na hlavnej ulici máme totiž zvonkohru, ibaže s ňou sa nerobí vôbec nič. Už ani neviem, ktorú pieseň hrá. Je vidno, že postupne umiera a jej melódie začínajú byť hudobným odpadom, než príjemným hudobným zážitkom. V Košiciach sa vystriedali rôzni primátori, župani a starostovia, no zvonkohra ich vôbec nezaujíma. Rozumiem, že je ju možno aj ťažké opraviť, ale keď už fungovať nebude, čo potom? Bude len obyčajný stĺp a na ňom rôzne rúrky, ktoré voľakedy boli zvonkohrou?

V takom prípade nastúpi otázka, či tá zvonkohra má vôbec význam? Pamätám si na časy, kedy ešte zvonkohra hrala a vedel som rozoznať skoro každú pieseň, ktorú zvonkohra hrala. Teraz už ani to neviem a ak sa mi to podarí, nemám vôbec žiadnu chuť počúvať tú zvonkohru. Pri tom mnohí Košičania mi dajú za pravdu, okrem spievajúcej fontány bola ďalším hudobným unikátom mesta Košice, na čo sme veľmi hrdí. Na druhej strane už košická zvonkohra postupne umiera. Hudba už neletí na mýtických krídlach od zvonov košickej zvonkohry a hoci ešte pár zvonov zvoní, onedlho nebudú zvoniť ani tie. Tak čo? Ošetria ju Košičania, alebo ju nechajú umrieť?

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s