Pálenie kníh Harryho Pottera a môj názor na celú vec

Mnohí z vás určite poznajú známu trilógiu o čarodejníkovi Harry Potterovi. Ak áno, tak viete, o čo ide. Asi pred mesiacom som sa dozvedel veľmi zaujímavú vec. Akísi poľskí kňazi spálili knihy Harryho Pottera. Počul som o tom, že cirkev je proti takýmto veciam, ale samozrejme, ide o fanatikov a radikálov. Dokonca som sa dopočul o tom, že kňaz odmietol istého chlapca vyspovedať iba preto, že čítal Harryho Pottera.

V prvom rade, je to kniha, ako každá iná. Takýmto činom dokazuje cirkev, že ešte stále sa neposúva dopredu, alebo len zopár ich kňazov. Pálenie kníh a to je jedno, aké sú je veľmi zlé a nepáči sa mi to. Pripomína mi to obdobie, kedy sa počas nacistického Nemecka pálili významné diela rôznych autorov, ktoré prekážali vtedajšiemu režimu. A čo napríklad na pálenie Biblie, či Koránu? Bez rozdielu v náboženstve by niektorí náboženskí radikáli takého človeka najradšej zavraždili. Čo by napríklad povedali Kresťania na Kroniky Narnie, ktoré okrem unikátneho obrazu Ježiša Krista v podobe leva Aslana je plná rôznych rasistických, či sexistických vecí. C. S. Lewis buď vedel, čo robí a bohužiaľ ukázal niektoré a zvlášť veľké nedostatky rôznych náboženstiev. S tým súvisí aj Jóga. Väčšina z radu cirkvi odmieta Jógu, ale niektorí ju preferujú kvôli cvičeniam, nie ale kvôli duchovnému učeniu. Podobná situácia je u mňa aj s arabskou hudbou. Aj keď si občas vypočujem niektoré piesne Samiho Yusufa, nemusím vyznávať Islam. Dokonca aj on je proti tomu, čo niektorí islamskí radikáli robia v božom mene. Určite s tým súvisí aj pálenie Biblie, nie len zabíjanie rôznych ľudí. Asi pred dvomi rokmi istá Slovenka natočila video, kde pomočila a spálila Korán. Pre mňa je každá jedna kniha unikátna a to, že sa s Harrym Potterom nevedia zmieriť predstavitelia cirkví, to je už ich osobný problém a toto pálenie kníh napovedá o tom, že sa akoby dostáva časť našej populácie do stredoveku.

Mám pocit, akoby som nosil drevo do lesa, ale opakovanie je matkou múdrosti, tak sa hovorí. Problém je v tom, že sa vytvárajú aj rôzne nepríjemné predsudky na základe rôznych hlúpostí a potom sa čudujeme, že sa tu začínajú páliť knihy, ako v rôznych diktatúrach. Na záver by som chcel položiť otázku veriacim radikálom (pozor, nie veriacim ľuďom), ktorí ju veľmi radi nebudú mať. Čo by sa stalo, keby som, ako títo kňazi natočil video, kde budem páliť Bibliu? Asi by ste ma najradšej poslali do pekla. Môžete si poslúžiť, ale vy tam budete oveľa skôr a so sudcami inkvizície, či s Conquistadormi sa budete čudovať, že ste slúžili Bohu, no napriek tomu ste sa dostali do pekla.

Čo sa týka literatúry a nie Kresťanstva, nečudujem sa Philipovi Pullmanovi, ktorý vo svojej trilógii Temné hmoty vykresľuje Cirkev za niečo zlé a tiež kritizuje vášho milovaného Lewisa za Rasizmus a Sexizmus. Mám zlé podozrenie, že právom a Kristus s Bohom sa za hlavy chytajú keď vidia, čo robíte. Toľko odkazy z hľadiska náboženského, či literárneho a opäť zopakujem to moje známe, že tiež som veriaci. Zaráža ma ale to, čo vystrájate a za to budú vaše skutky vážené na oveľa prísnejších váhach. Stavím sa, že tamten hore potom, čo mu poviete o tom, že ste spálili knihy Harryho Pottera preto, že sa v nich písalo o diabolských hriechoch sa vás opýta. “Koľko ste dali lásky iným ľuďom?” Alebo vám môže povedať: “To, že ste spálili nejaké vymyslené knihy nepovažujem za skutok, ktorým budete ku mne bližšie. Veď aj Savonarola robil podobné barbarstvá a vôbec sa do neba nedostal.” Skúste si predstaviť túto scénu potom, čo zomriete a zvážte hlavne to, koľko lásky ste mali dať, ale ste ju nedali.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s