Keď ustane zvuk, nastane ticho

Aj takto môžeme preložiť jeden z veršov v knihe Tao-te-ťing, za ktorej autora považujeme čínskeho filozofa Lao C´. Ďalší preklad tohoto istého verša znie:

“Príliš veľa zvukov škodí.”

Niektorí z mojich kamarátov tvrdia, že oveľa viac začali milovať ticho, než hudbu. Nerozumel som im po istej udalosti, ale 18. Apríla 2019 sa stalo niečo, čo mi poskytlo odpoveď na túto otázku. Možno to vás prekvapí milí čitatelia, preto že ma poznáte, ako človeka, ktorý miluje hudbu a bez nej nevydrží. Kvôli istým veciam tu nebudem uvádzať, kde sa táto príhoda stala, aby som niekomu neublížil.

Včera som bol na niečom, ako koncert. Išlo o akúsi jazzovú kapelu, ale podľa mňa to bol experimentálny Jazz. Okrem toho táto kapela hrala v miestnosti, kde sa to nehodilo. Tento hluk ma celkom dezorientoval a pokiaľ som niečo potreboval, nikto ma nepočul. Nakoniec som odtiaľ odišiel. Môj asistent sa divil, ako som to vydržal počúvať. Nevedel som mu vtedy odpovedať, ani teraz tomu nerozumiem. Vedel som ale jediné. Nechcem už žiadnu hudbu ani počuť.

Napriek týmto myšlienkam som si skúšal pustiť klasickú hudbu, populárnu hudbu, či indickú klasickú hudbu a vôbec hudbu rôzneho žánru. Práve vtedy sa mi podarilo naraziť na zaujímavý článok o hudbe, hoci časť z toho, čo tam bolo napísané som spoznal okamžite. Vďaka tomu, že som zažil množstvo zvukov, žiadnu hudbu som ani počuť nechcel. Je síce pravda, že sa teraz, kedy tento článok píšem zaujímam aj o iné veci, napríklad o programovanie. Všimol som si, že pracovné ponuky v oblasti IT je na internete veľké množstvo. Aj keď neviem programovať a nemám na to predispozície povedal som si, že vyskúšam aspoň programovať v Pythone. Minulý týždeň ktosi na internete uverejnil dokonca návod v Angličtine. Ten niekto nevidel a okrem toho mi môj ďalší nevidiaci známy poradil stránku s návodmi na Python. Mimochodom aj NVDA je naprogramovaný v Pythone. Veď to, v čom som na tom veľmi zle môžem vylepšiť. Ostatní ma predsa nepoznajú celkom. Ak niečo začnem, je síce pravda, že sa toho po čase vzdám. Takto to bolo aj s programovaním. Možno to bolo aj preto, preto že som nemal žiadny cieľ. Teraz ho už mám. Prezrádzať ho tu nebudem. To teraz nie je dôležité, ale začal som si všímať, že potrebujem pauzu od hudby. Veď aj istý alternatívny maliar mi povedal, že hudba obsahuje množstvo emócii a preto ju veľmi nemá rád. To, čo mi hudba prináša do života som už napísal. Ak je niekto niečoho presýtený, bude sa mu to hnusiť. Platí to bohužiaľ aj pri hudbe. Či pri hudobných žánroch, alebo pri hudbe, ako takej, budete potrebovať ticho.

Včera som porozumel citátu, ktorý spomínam na začiatku, ale aj tomu, čo mi mnohí ľudia hovorili. Netvrdím, že prestanem sa venovať hudbe, ale zároveň pokiaľ si milí čitatelia myslíte, že môžem len hrať a tvoriť hudbu a nič iné, potom ma poznáte len z jednej strany. Nechcem tým povedať, že viem oveľa viac, než my. Nechcem sa nad vás povyšovať, či ponižovať. Okrem hudby napríklad píšem poviedky, básne, či rôzne úvahy a články. Už som písal o tom, ako som sa začal zaujímať o nové veci a hoci je pravda, že moja poriadná blogová explózia začala asi pred piatimi rokmi, už skôr som sa začal venovať písaniu, či Blogom, dokonca aj tvorbe webových stránok, či vysielaní v internetovom rádiu. Boli to ale iba skúšky nehovoriac o mojich pokusoch vytvoriť četových robotov. To sa mi z časti podarilo, ibaže potom som si povedal: “Veď to pre mňa nemá žiadny konkrétny cieľ!” Niektoré nápady treba v hlave rozvynúť, ale niekedy potrebujeme hlavne ticho. Príliš veľa zvukov, či hluku nám môže škodiť.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s