Mika Waltari a jeho knihy pre hľadačov

Mika Waltari už počas svojho života mal depresie a dosť často sa ocitol na psychiatrii kvôli svojim stavom. Napriek tejto skutočnosti napísal úžasné knihy, napríklad Egypťan Sinuhet. Čo majú všetky jeho knihy spoločné?

V románoch tohto fínskeho spisovateľa hlavní hrdinovia zväčša hľadajú pravdu. Ale, kde je pravda? Nakoniec to aj tak dopadne, ako v prípade prvej spomínanej knihy. Egypťan Sinuhet nič nenašiel, dokonca sa dostal do oveľa veľkej biedy, než si vôbec predstavoval. Hoci táto kniha je veľmi pútavo napísaná, v závere zistíte, že východiskom je samota. Aj ďalšie knihy Miku Waltariho sú ladené v duchu človeka, ktorý hľadá a nakoniec nenájde nič. Hovorí sa, kto hľadá, ten nájde, no v prípade pravdy platí, že kto hľadá pravdu, ten ju nenájde. Každý má totiž len tú svoju pravdu a chce si ju privlastniť. Dôkazom toho sú aj internetové stránky, kde ľudia píšu presne to, čo chcú čítať iní a na pravdu sa v takom prípade zabúda.

Čo z toho všetkého vyplýva? Knihy tohto fínskeho autora sú napísané výborne a dokážete sa dostať do deja celkom ľahko, ba dokonca sa vrátiť v čase napríklad do staroveku. Ak ale máte obrovské depresie a dočítate celú knihu, je možné, že sa dostanete hlbšie do depresii. To môžete aj počas čítania. Je úplne jedno, ako je táto kniha napísaná, ale to, kam sa dostanete vám prezradí hlavne ten pocit z toho. To znamená, že keď som si napríklad vypočul celú audio knihu Egypťan Sinuhet, akokoľvek táto kniha bola pútavá cítim, že neprečítam si ju niekoľko rokov. Cítim tam autorovo zbytočné hľadanie a to, že sa autor vracia stále do tej istej slepej uličky, aj keď v úlohe hrdinu Sinuheta je úplne jasná. Je to v podstate balans s depresiou.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s