Paulo Coelho a jeho literárny New age

Keď som sa niekoho opýtal na romány od známeho brazílskeho spisovateľa Paula Coelha, niekto mi povedal, že to je New age. O tom, čo je New age som vám tu určite vysvetľoval, hoci z rôzneho pohľadu. Stručne vám vysvetlím, že New age je hnutie, ktoré obsahuje prvky rôznych filozofii, ako napríklad Budhizmu, Kresťanstva, Islamu (hlavne Sufizmu), ale aj Šamanizmu, UFO náboženstiev a iných tradícii. Je to akási amalgamácia rôznych vecí, jednoducho z každého rožku trošku.

Kde sa Paulo Coelho narodil a aký mal život, o tom písať nebudem. To pre nás nie je dôležité. Poďme si rozobrať napríklad jeho dielo Alchymista. Aký je dej, možno z vás mnohí vedia, čiže na dej knihy sa nezameriame. Zameriame sa na to, čo je v tomto diele, hoci si to čitateľ neuvedomí. Predovšetkým človek, ktorý rád číta a nepozná rôzne filozofické a náboženské smery to berie len, ako fantáziu. Postupne si ale uvedomí, že tento román obsahuje odkazy na Kresťanstvo, Islam, Judaizmus a iné tradície. Dosť zvláštne je pre nás počuť arabského Alchymistu rozprávať kresťanské múdrosti, či skutočnosť, že Santiago stretne kráľa Melchizedecha zo Salehu je veľmi podivuhodná a už tu narážame na skrytý mysticizmus. Čo sa týka cigánskych veštcov, táto tradícia skutočne existovala. Napriek tomu si čitateľ môže odniesť jedno múdre ponaučenie z tejto knihy podobne, ako určite množstvo ďalších, ktoré nájdete aj v Biblii. “Ak má niekto nejaký sen, celý vesmír sa spojí, aby ho mohol dosiahnuť ten, kto ten sníva.” Skutočne skvelá motivácia pre tých, ktorí majú nejaké sny.

Teraz prejdeme na inú knihu, ktorá pre niektorých ľudí bude trochu nepríjemná. Je to druhá kniha od tohto autora, z ktorou som sa stretol. Nazýva sa Čarodejnica z Portobella. O čom je táto kniha, nenapíšem, preto že je oveľa lepšie, keď si ju vy prečítate a pochopíte. Jedno je ale z tej knihy v závere celkom isté. Autor už v úvode upozorňuje a v závere sa to potvrdí, že pokiaľ ide niekto magickými cestami, nedopadne to dobre. Napriek tomu som aj v tejto knihe narazil na jednu zaujímavú vec. Ak niekto dokáže tancom komunikovať s vesmírom, nie je to nič nové. Veď aj lietajúci Derviši by vám o tom vedeli rozprávať svoje. Nechcem tu písať o ďalších knihách, ktoré pre mňa predstavujú akúsi tajomnú mystiku a trochu pripomínajú zmes rôznych prvkov z rôznych smerov, ide tu v podstate o New age.

Pozitívom na tom všetkom je, že ako sa hudba New age výborne počúva, tak úžasne sa dajú čítať romány Paula Coelha. Skoro každý jeden som prečítal celý. Nepamätám si mená všetkých kníh od tohto autora, ale každá jedna z nich zodpovedala nejaké duchovné otázky, alebo obsahovala nejakú hlavnú myšlienku, ktorá môže človeka posunúť dopredu, prípadne ho môže vystríhať pred niektorými vecami.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s