Philip Pullman verzus Clive Staples Lewis

Pozor: Tento článok obsahuje kritiku, s ktorou sa mnohí z vás nebudú stotožňovať.

Toto je porovnanie dvoch autorov. Je pravda, že som od prvého spomínaného autora čítal iba jednu knihu, od druhého celé kroniky Narnie. P. Pullman sa o C. S. Lewisovi nevyjadril obzvlášť lichotivo a objavil v jeho dielach niečo, na čo dieťa nenarazí. Čitateľ, ktorý už niečo o rôznych národoch a náboženských vzťahoch pochopí určité veci v Kronikách Narnie, Boh nás pred tým chráň.

V prvom rade podobne, ako v kauze Harry Potter ide o fantastickú knihu a hoci cirkev je proti tejto fantázii, určite sa jej nepáčia ani názory Philipa Pullmana a toho, ako v jeho temných hmotách má cirkev skvelé postavenie. Ani by som sa vôbec tomu nečudoval. Veď to slávne “miluj svojho blížneho” občas cirkev porušuje. Príkladom môžu byť aj Kroniky Narnie, kde niektoré mená postáv a charakteristiky sa podobajú na to, čo kážu niektorí Moslimovia. Pozor, narážam hlavne na moslimské sekty, ktoré vytvárajú zlé meno Islamu. Bohužiaľ, o tých sa v dnešnom svete hovorí dosť často a bohužiaľ niektorí Kresťania doteraz sa riadia tým, že “miluj bližného svojho” sa rozumie, ako “Miluj toho, kto je taký, ako ty, čiže Kresťan a ešte lepšie, keď vyznáva tú istú vieru, ktorý ty. Ostatní vyznávači iných nábožestiev sú naši nepriatelia.” Takto zrejme rozumie tejto vete aj C. S. Lewis. Za to v diele Philipa Pullmana “Temné hmoty” je badateľná neobyčajná fantázia vrámci toho, čo káže cirkev a akoby to bol akýsi vzdor od toho, čo káže kresťanstvo a iné náboženstvá. Možno je to preto, preto že v Pullmanových temných hmotách sú aj iné svety. Netvrdím, že v diele C. S. Lewisa to tak nie je. Aj tam sú iné svety, ale našťastie v Pullmanových svetoch určite neexistuje sexizmus, rasizmus, či náboženský fundamentalizmus. Kamarátka mi síce naznačila, že Mordári (Medzinárodná obetná rada) v Pullmanovom diele je vlastne juvenílna justícia, samozrejme z určitými odlišnosťami. Narážam na prvú knihu Zlatý kompas z trilógie Temné hmoty. V jednom z Pullmanových svetoch ľudia majú svojich démonov. Démoni detí sa môžu meniť, no potom, čo sú už ľudia dospelí sa ich démoni meniť nemôžu. Pre Démonov je známe jediné: “Ak tvoj Démon nadobudne stálu podobu, budeš vedieť, aký v skutočnosti si. Ak sa ti podoba tvojho démona nepáči, tak si nespokojný/á.” Napríklad démon jednej z hlavných postáv bol zlatý opičiak. Opice predstavujú múdrosť, no opice zvyknú byť nečakané, prešibané a zákerné. Jeden z postáv v temných hmotách mal za démona krásnu mačku, démoni tatárskej stráže boli vlčice. Toto je veľmi dôležité. Určite ste si všimli, že démoni majú opačné pohlavie, ako ich pán. Niekedy sa ale stáva, že Démon môže mať aj rovnaké pohlavie. Neprezradím vám viac, ale možno z vás niektorých táto trilógia Temné hmoty nadchne a prečítate si ju.

Napriek tomu, čo som spomínal na začiatku o Kronikách Narnie a o tom, k akým nedorozumeniam tam môže dôjsť som si všimol, že Lewis tam uprednostňuje aj postavy z mytológii, či zvieratá. Lev Aslan (Aslan je v Turečtine lev) je sám Kristus. V jednej knihe sa dokonca Aslan premení na baránka, čo prezrádza, kto Aslan je a samozrejme, je tam aj motív zrady a vzkriesenia hneď v prvej knihe. Napriek tomu, čo je napísané v Biblii zradca sa polepší a dokonca premôže prvého nepriateľa Narnie. V tomto prípade ide o nepriateľku a opäť ten sexizmus, ako aj v poslednej knihe. Toto môže niektorým ľuďom na Lewisovi poriadne vadiť a keď som si všimol aj mená Calormeňanov došlo mi, že mená ich zbraní a vôbec ich mená mi pripomínajú arabské slová.

Čo sa ale týka štýlu, v ktorom sú napísané obidve trilógie, odporúčam tieto knihy všetkým, ktorí milujú fantastickú literatúru. Je síce pravda, že v čase, kedy som čítal Zlatý kompas som mal silné ateistické myšlienky a táto kniha ma iba v nich utvrdila. Pamätajte si ale jedno. Je to len fantázia autorov a náboženstvo za nič nemôže, ale ľudia. Boh je láska, no my sme zloba. Na záver, aby ste si mohli obidve trilógie prečítať bez tejto kritiky zakončím článok vetou, ktorú povedal istý môj kamarát: “Viera ľudí spája, náboženstvo ľudí rozdeľuje.”

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s