Jednoduchšia, než Arabčina a Perzština

Keby sa ma niekto opýtal, ktorý jazyk je najjednoduchší na učenie sa vrámci Blízkeho východu, moja odpoveď by bola Turečtina. Arabčina a Perzština sa píšu arabským písmom, Perzština dokonca patrí do Indo-európskej jazykovej rodiny, ale aj tak by ste mali začať jazykom, ktorý sa zapisuje v upravenej Latinke, no voľakedy tiež sa v ňom používalo arabské písmo. Je to jazyk krajiny, ktorá je na dvoch svetadieloch, v Európe a Ázii a voľakedy jej patrilo veľké územie od Balkánu až po Severnú Afriku a takmer celý Stredný východ vrátane Perzie. Ak hádate Osmanskú ríšu, či Turecko, uhádli ste.

Turečtina patrí do Turkických jazykoch. Je príbuzná Azerbajdžančine, alebo Krymskej Tatárčine. Voľakedy sa Osmánčina (predok Turečtiny) zapisovala modifikovaným arabsko-perzským písmom. Po Atatürkovej reforme zmizli z Turečtiny množstvo arabských slov, arabské písmo nahradila Latinka a arabské, či perzské slová zväčša nahradili turkické slová. Okrem nich v Turečtine nájdeme aj nejaké slová z Francúzštiny, preto že voľakedy bola Osmanská ríša v úzkom kontakte z Francúzskom. Oficiálna Turečtina je postavená na istanbulskom variante a používa sa v Turecku, hoci existujú ďalšie dialekty.

Aj Turecko patrí medzi vyhľadávané destinácie dovolenkárov, najmä Turecká riviéra. Ak chcete navštíviť osmanské pamiatky, či byzantské pamiatky na území Turecka, mali by ste sa Turečtinu naučiť. Turci síce v turistických destináciách ovládajú Angličtinu, alebo Nemčinu, ale ak sa naučíte nejaké turecké frázy, ohúrite ich a potom si ich môžete takto získať. Čo sa týka zvuku, Turečtina môže zvukom pripomínať niečo medzi Arabčinou, Perzštinou a Maďarčinou. Nie je zvukovo taká tvrdá, ako Arabčina. Turkov môžete stretnúť aj v Nemecku, Rakúsku, či Holandsku a iných krajinách, nehovoriac o severnej časti ostrova Cyprus.

Na záver malá poznámka: Niektorí jazykovedci zaraďujú Turkické jazyky, do ktorých patrí aj Turečtina do Altajskej jazykovej rodiny medzi Mongolské jazyky, Japončinu a Kórejčinu. Táto jazyková rodina vôbec neexistuje a hoci mnohé z tých jazykov majú podobné fonémy, nenašli sa medzi ani medzi Mongolčinou a Turečtinou žiadne veľké príbuznosti, hoci turkické a mongolské národy istý čas bojovali spolu.

Jeden komentár

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s