Angličtina nie je iba jazykom letectva

O Angličtine sa hovorí, že je jazykom letectva. Málokto si uvedomí, že Angličtina je jazykom informačných technológii, programátorstva a medzinárodného obchodu. V podstate je to globálny dorozumievací jazyk. Napriek tomu sú stále krajiny, kde po Anglicky buď nechcú vedieť, či sa u nich Angličtina nevyučuje, alebo na tých, ktorí do ich krajiny priniesli Angličtinu nemajú dobré spomienky. Netýka sa to iba Angličtiny, ale aj Ruštiny.

Prečo je Angličtina globálnym dorozumievacím jazykom? Voľakedy medzi dorozumievací jazyk patrila Latinčina (v západnom kresťanskom svete), v islamskom svete Arabčina ATĎ. Neskôr Latinčinu nahradila Francúzština, ako jazyk diplomacie a potom, odkedy sa Spojené štáty vypracovali na svetovú veľmoc, Angličtina sa stala globálnym dorozumievacím jazykom.

Ak sa chceme dopátrať ku predkom dnešnej Angličtiny, musíme sa vrátiť do severnej Európy. Práve odtiaľ do rímskej provincie Britania, ktorú obývali okrem latinsky hovoriacich Rimanov aj keltské kmene. Anglosasi s Jutmi dobyli Britaniu (odtiaľ známe pomenovanie Veľká Británia) a kolonizovali ju. Anglosasi hovorili Anglosasčinou, ktorá patrila medzi Germánske jazyky do Západogermánskej skupiny do Anglo-frízskej podskupiny. Do tejto jazykovej skupiny patrí moderná Angličtina, Frízština a Škótčina. Pozor, nie je to škótska Gaelčina. Ale, aby sme sa vrátili ku Anglosasštine, či starej Angličtine, ako sa jej hovorí, o niekoľko storočí na to ďalší germánsky kmeň Wikingovia (predkovia Švédov, Nórov, Dánov, Faercov a Islanďanov) dobyli Britániu. Angličtina získala do slovnej zásoby aj slová zo Staroseverského jazyka. Potom Anglicko dobyli francúzsky hovoriaci Normani, takže Angličtinu ovplyvnila aj Francúzština. Mimochodom slová, ako machine sa čítajú podobne v Angličtine a Francúzštine dodnes. Okrem toho má Angličtina, možno aj vďaka Francúzštine slová, ktorých pôvod môžeme nájsť v Latinčine. Dokonca existuje hnutie, ktoré chce Angličtinu opäť germanizovať a opiera sa o rôzne germánske jazyky.

Angličtina vďaka britským kolóniám a kontaktom so zahraničím absorbovala do svojej slovnej zásoby aj slová z iných jazykov. Čo sa týka variantov Angličtiny, u nás sú známe najmä dve varianty Angličtiny, Britská Angličtina a Americká Angličtina. Vďaka populárnej hudbe a kvôli USA je rozšírená najmä Americká Angličtina, no Európania sa učia Britskú (Oxfordskú) Angličtinu na školách. Ktoré slová sú pôvodom Anglické a prebrali sme ich aj my? Ak prikyvujeme, zvykneme použiť slovo OK, ktoré má anglický pôvod. Slová, ako Barbie a computer majú tiež anglický pôvod. Anglické slová môžeme nájsť aj v počítačovej terminológii, či v programovacích kódoch, ako aj v už spomínanom letectve. Angličtinou sa dorozumievate aj v mnohých afrických, či karibských krajinách, na mnohých ostrovoch Oceánie, v bývalých britských kolóniách Ázie a Angličtina sa používa v Indii, ako jazyk medzinárodného obchodu.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s