Prečo Francúzština?

Tento článok nebude len o Francúzštine, ale aj o slove Francúzština, či dokonca o slove Francúzsko. Kde ale tento jazyk diplomacie a Šansónu vznikol?

Územie Francúzska bolo obývané keltskými kmeňmi, ktorých Rimania nazývali Gálovia, odtiaľ názov Gália. Iná teória hovorí aj o latinskom slove gallus, čo v preklade znamená kohút. Možno aj preto poznáme Francúzsko, ako “krajinu galského kohúta”. V Gréčtine sa doteraz používa termín Galiki pre označenie Francúzštiny a Francúzština sa aj v modernej Gréčtine nazýva Galia. Rimania, ako mnohí z vás tušia používali Latinčinu. Vďaka tomu Francúzština patrí aj do románskych jazykov. Túto ľudovú Latinčinu ovplyvnili keltské jazyky a o niekoľko storočí aj germánska Frančtina. Práve vďaka franskej ríši vznikol súčasný názov pre Francúzsko, čiže Francia. V Češtine sa voľakedy dávno nazývala Francúzština, ako Franština. V Češtine sa aj dnes Francúzsko nazýva Francie, no Francúzština sa nazýva Francouzština. Mimochodom skoro vo všetkých jazykoch sa používa pre Francúzštinu podobné pomenovanie rovnako, ako pre Francúzsko, napríklad French, Français, Francés/Francesa, Francese, Francúzština ATĎ. Kvôli germánskej Frančtine má tvrdý zvuk, hoci jej slová hovoria jasnou rečou, že patrí medzi Románske jazyky, nie medzi Germánske jazyky. Vďaka keltským jazykom získala aj spodobovanie, takže na zápis je oveľa ťažšia, než Angličtina a okrem toho, ako väčšina románskych jazykov má veľa nepravidelných slovies a časov, ktoré sa potrebujete naučiť naspamäť.

Francúzština sa používa, alebo používala na všetkých svetadieloch. V Európe sa Francúzštinou hovorí v Belgicku, niektorých kantónoch Švajčiarska, v Luxembursku, niektorých pohraničných oblastiach Talianska, v Monaku a samozrejme vo Francúzsku. V Ázii boli francúzskymi kolóniami napríklad Vietnam, či Libanon. Francúzština patrí v mnohých afrických krajinách buď medzi úradné jazyky, alebo jazyky, ktoré sa učí každý, kto chce vyštudovať vysokoškolské vzdelanie, napríklad v Maroku, Alžírsku, Tunisku, či Líbii. V Senegale je síce oficiálnym jazykom, ale rôzne etniká medzi sebou používajú rad afrických jazykoch. Aj v Amerike sa Francúzština používa, napríklad spolu z Angličtinou je druhým oficiálnym jazykom Kanady, aj na niektorých karibských ostrovoch zaujala postavenie oficiálneho jazyka, okrem toho sa používa aj vo Francúzskej Guayane. V Oceánii je dobre známym francúzsky hovoriacim štátom Francúzska Polynézia.

Francúzi sú veľmi hrdý na svoj jazyk, dokonca tak, že sa nechcú učiť napríklad Angličtinu. Mimochodom aj ruská šľachta ovládala Francúzštinu. Čo sa týka Francúzov a Angličanov, tieto dve národy dosť často proti sebe bojovali. Možno preto sa Francúzi nechcú učiť Angličtinu a Angličania sa kvôli tomu, že Angličtina má vo svete globálne postavenie nechcú učiť žiaden jazyk, nie len už spomínanú Francúzštinu. Netreba zabúdať ani na to, že Francúzština je jedna z jazykov, ktorý sa používa rovnako, ako Angličtina a ďalšie jazyky v medzinárodných organizáciách. Okrem toho Francúzština automaticky asociuje Paríž, francúzsky Šansón, francúzske víno, kabarety a diela známych francúzskych autorov, ako napríklad moliere, Victor Hugo, Balzac, alebo J. Verne. Je teda dosť dôvodov preto, aby ste sa ju naučili….

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s