Už päť rokov

Asi pred piatimi rokmi som sa začal venovať hre na ukulele, rovnako aj blogovať na servery WordPress.com. Asi pred piatimi rokmi som narazil na knihu 501 festivalov a slávností z celého sveta. Čo s tým?

Ako som už na mojich blogoch spomínal, zvyknem si v poslednej dobe so sebou zobrať ukulele na rôzne výlety, či na dovolenku. Je to hudobný nástroj, ktorý sa podobá malej gitare a dá sa ľahko preniesť. Okrem toho to nie sú ťažké klávesy a okrem toho je to akustický hudobný nástroj, takže elektriku nemusím potrebovať vôbec. Nenapísal som schválne nepotrebujem, ale nemusím ju potrebovať kvôli tomu, že existujú aj elektro-akustické ukulele. V čase, kedy píšem tento článok takéto ukulele ešte nevlastním.

Tento rok v hotely Sea star beau rivage v egyptskej Hurghade som to z ukulele doslova roztočil. Pri bazéne aj tak nebolo veľa ľudí, na pláži ich samozrejme bolo viac. Napriek tomu, že som mal obavy z toho, ako budú ľudia prímať túto moju hru reakcie boli väčšinou pozitívne, zvlášť od Egypťanov, keď som začal hrať na ukulele a spievať piesne od rôznych egyptských interpretov. Dokonca aj niektorí egyptskí dovolenkári okamžite trielili na balkóny svojich izieb, keď počuli Európana spievať piesne v Arabčine. Dokonca mi jeden z Egypťanov preložil časť textu istej arabskej piesni. Všetky tieto piesne som sa naučil podľa sluchu. Nehral som iba egyptské piesne, ale hral som aj piesne populárnej hudby, slovenské a rusínske ľudové piesne (tie som spieval s ďalšou dovolenkárkou), dokonca aj niečo z francúzskeho Chansonu. Práve vtedy, kedy som spieval istú francúzsku pieseň dvaja francúzski manželia ma pozorne počúvali. Aj túto pieseň som sa naučil podľa sluchu a po Francúzsky viem len zopár slov. Pochválili ma a povedali svojou francúzskou Angličtinou, že sa im veľmi páčila pieseň, ktorú som spieval.

Okrem istej dovolenkárky zo Slovenska som nebol sám, s kým som si zahral a zaspieval. Animátorka Lisa z Juhoafrickej republiky mi povedala, že sa jej veľmi páči to, ako hrám a spievam a potom sme spolu, keď mala čas hrali a spievali niektoré populárne piesne. Ak som nevedel text, použil som Beatbox.

Na ukulele som hral v Egypte aj raz v obchode pri zjednávaní ceny, takže sme mu dali polovičnú cenu a potom mamin priateľ povedal po Anglicky: “a teraz počúvajte.” Dal mi ukulele do rúk a ja som zahral pieseň Aktar wahed od Amr Diaba. Predavači, ktorí tam boli si pripravili kamery a nafilmovali ma.

Ale, čo bolo minulý rok v Chorvátsku? To isté. S recepčnou penziónu Lovorka Katarinou som spieval a samozrejme, hral na ukulele rôzne chorvátske, ale aj srbské piesne. Keď už spomínam to Chorvátsko, zo špásu som hral minulý rok pod oknom a spieval latinsko-americké piesne. Komu som pod tým oknom hral, to si domyslite.

Pevne verím, že aj tento rok sa mi naskytne príležitosť len tak zahrať rôznym neznámym ľuďom na ukulele na nejakej dovolenke. Okrem toho ukulele, more a bazény podľa mňa patria k sebe.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s